Google, artırılmış gerçeklik gözlüğünün fişini çekiyor

Genel Mar 16, 2023 Yorum Yok
Google, Glass AR akıllı gözlüğünü 15 Mart’tan itibaren artık şirketler için satmayacak ve aygıtı bu Yıl sadece 15 Eylül’e kadar destekleyecek. Bu tarihten sonra gözlükler çalışmaya devam etse de rastgele bir yazılım takviyesi sunulmayacak. Aygıtın içinde bulunan uygulamaların geleceği de büsbütün belgisiz. Neredeyse unutulmuş olan Google Glass’ın kurumsal sürümü 999 dolardan satılıyordu.

Google, Glass Enterprise web sitesinde yayınladığı bir bildiride “On yılı aşkın inovasyon ve iştirak için teşekkür ederiz” sözlerini kullandı. Google Glass, birinci piyasaya çıktığında Aka bir İlgi görmüş ve olasılıklar heyecanlandırmıştı. Lakin vadedilen ile sunulan ortasındaki ayrım nedeniyle Glass, hiçbir Vakit pazarı tam olarak ele geçiremedi.

Elveda Google Glass

Google Glass, bundan on Yıl Evvel 1500 dolarlık fiyat etiketi ve tonlarca problemle piyasaya çıkmıştı ve nihayet kullanıcıya hitap etmiyordu. Bunun üzerine Google, teknolojiyi kurumsal alana taşımaya odaklanmak için Google Glass’ın tüketici versiyonundan uzaklaşmaya karar verdi. Sonuç olarak Glass Enterprise sürümü ortaya çıktı ve şirket bunu çalışanların işteyken takabilecekleri eller hür bir bilgisayar olarak pazarladı.

Google, 2019 yılında daha kuvvetli bir işlemci, daha uygun bir kamera ve daha uzun pil ömrü sunan Glass Enterprise Edition 2.0 ile eserini de güncellemişti. Fakat nihayet tüketici bir yana kurumsal tarafta da alıcı ilgisinin yakalanamadığı ortada. Glass Enterprise’ın üretiminin durdurulmasına Karşın Google, PCMag’e verdiği demeçte artırılmış gerçeklik eserlerine olan “derin bağlılığını” sürdürdüğünü, Eser portföyüne yenilikçi AR tecrübeleri eklemenin yollarını aramaya devam edeceklerini aktardı.

Google geçtiğimiz Yıl I/O geliştirici konferansı sırasında tanıttığı yeni nesil artırılmış gerçeklik gözlüklerini test etmeye başlamıştı. Bu gözlüklerin piyasaya sürülüp sürülmeyeceği tam olarak muhakkak değil fakat Google, artırılmış gerçeklik pazarından tümüyle uzaklaşmayı düşünmüyor. Münasebetiyle Google’ın gelecekte Glass serisini tekrar canlandırması mümkün.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir