Apple ve Foxconn anlaştı: AirPods üretimi yer değiştiriyor

Genel Mar 16, 2023 Yorum Yok
Teknoloji pazarının önde gelen isimlerinden Apple, Çin’de yaşanan Covid-19 kısıtlamaları ve artan Çin-ABD tansiyonu nedeniyle iPhone ve AirPods üretimini uzun müddettir asya ülkesinden dışarıya taşımayı planlıyor. Şimdi Apple ve Foxconn‘un bu doğrultuda yeni bir muahedeye imza attığı ortaya çıktı.

AirPods üretimi için 200 milyon dolarlık yatırım

Sektöre yakın kaynaklara nazaran Apple ve Foxconn, AirPods üretimi için Hindistan’ın güneyinde Telangana eyaletinde 200 milyon dolarlık bir fabrika kurmaya hazırlanıyor. Bilmeyenler için Foxconn, Apple’ın en Aka üretim ortaklarından biri pozisyonunda ve iPhone üretiminin yaklaşık yüzde 70’ini oluşturuyor. AirPod üretiminin ise, çeşitli tedarikçiler tarafından sağlandığını hatırlatalım.

Yeni muahede, Cuppertino devi ve Foxconn ortasındaki paydaşlığın daha da güçleneceğini gösteriyor. Ayrıyeten kaynaklar, Apple’ın yeni AirPods tesisine 200 milyon doların üzerinde yatırım planladığını bildirdi. Bu doğrultuda yatırımın Yekün kıymeti şimdi açıklanmadı. Lakin fabrikanın bile 200 milyon dolara mal olduğunu düşünürsek Apple’ın Aka bir karara imza attığını söyleyebiliriz.

Apple’ın Hindistan planları büyük

Bildirilenlere nazaran yeni fabrika için ilk inşaat çalışmaları bu yılın sonunda başlayacak. 2024’ün sonunda ise seri üretime geçilmesi bekleniyor. Ayrıca yeni haberin akabinde Foxconn ünite paylarında yaklaşık yüzde 9, Foxconn paylarında ise yüzde 0,5 artış yaşandığını belirtelim.

Ek olarak Hindistan’a taşınacak AirPods üretimi, iPhone’lar için de bir yer niteliğinde olabilir. Apple şu anda Hindistan’ın akıllı telefon pazarında sırf yüzde 5’lik bir pazar hissesine sahip olsa da, CEO Tim Cook daha Evvel Hindistan’ı gelecekte büyüme için potansiyel bir Meydan olarak kabul etmişti.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir