NASA, Mars’ta uçan helikopterin inanılmaz videosunu paylaştı

Genel Mar 16, 2023 Yorum Yok
NASA, Mars misyonları ile gezegeni didik didik incelerken Vakit vakit eşsiz keşifleri yahut yakaladığı anları da paylaşıyor. Ajans nihayet olarak gezegeni uçarak inceleyen Ingenuity helikopterinin kalkış anını ve ilerleyişini içeren kısa bir görüntü paylaştı.

Ingenuity helikopteri temelinde NASA’nın Şubat ayında Mars’a indirdiği Perseverance aracının içerisinde bulunuyordu. Bir otomobil boyutunda olan Perseverance, indikten bir müddet sonra 121 cm uzunluğunda ve 1.8 kilogram ağırlığındaki Ufak robotik helikopter Ingenuity’i yüzeye bırakmıştı ve 19 Nisan’da bu araç birinci uçuşunu gerçekleştirmişti. O vakitten beri toplamda 46 Defa havalanan Mars helikopterinin 47. uçuşu Perseverance’in kameralarına takıldı.

Mars helikopteri kameralara yakalandı

Yerden maksimum 12 metre yüksekliğe havalanabilen ve saatte 20 kilometre hıza ulaşabilen Ingenuity’nin havalanışını, gerisinde bıraktığı tozları ve ilerleyişini Çabucak alttaki GIF’ten izleyebilirsiniz. NASA, yaptığı açıklamada görüntüyü çeken Perseverance’in yaklaşık 120 metre uzaklıkta olduğunu ve Ingenuity’nin 440 metre uçtuğunu da belirtiyor.

Bununla Bir arada aslında NASA, başlangıçta Ingenuity’yi Mars’a tek bir Gaye doğrultusunda göndermişti; Mars atmosferinde uçuş gerçekleştirmenin Mümkün olup olmadığını görmek. Elde edilen ve onlarca uçuşun akabinde bunun Muhtemel olduğunu belirten NASA, şimdilerde aracı daha farklı maksatlar için kullanıyor. NASA, her iki aracını da şimdiler Jezero kraterinin içindeki Öbür bir krater alanı olan Belva’nın kuzeybatı yamaçlarına tırmandırıyor. NASA, Ingenuity rota keşfi ve öncü olarak kullanıyor.

NASA ve ESA, 2033’te Mars’a inecek araçlarıyla gezegenden toplanan örnekleri Dünya’ya getirecek. Uzay ajansları Ingenuity’nin başarısına dayanarak, Perseverance’ın örnekleri Uzay aracına ulaştırmasına Yardımcı olmak üzere Ingenuity gibisi iki helikopter hazırlamayı planlıyor. Hatırlanacağı üzere Perseverance, topladığı bir örneği Mars yüzeyine düşürmüştü. Planlanan bu iki helikopter emsal meselelerin yaşanması halinde numuneleri araca getirmeye çalışacak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir