GitHub, Copilot X’i tanıttı: Yazılımcılar ilk olarak kendini işsiz bırakacak (!)

Genel Mar 23, 2023 Yorum Yok
İki yıldan daha kısa bir müddet Evvel lanse edilen GitHub Copilot, şimdiye kadar yazılım geliştirme dünyasında aslında Kıymetli bir tesir yarattı. Fakat GitHub Copilot X, ise bu etkiyi daha da büyütmeyi hedefliyor. OpenAI’ın GPT-4 modelinin entegre edildiği Copilot X, kodu tanımlıyor, açıklıyor, değişiklik öneriyor ve yanılgıları düzeltebiliyor. Üstelik sohbet ve ses desteğini de bünyesinde barındırıyor. Copilot X’e yazılımın ChatGPT’si diyebiliriz kısaca.

Copilot X ile tam entegrasyon sağlanacak

GitHub CEO’su Thomas Dohmke yaptığı açıklamada “Copilot X ile Copilot’un istikbal vizyonunu ortaya koyuyoruz, bu da Yapay zekanın geliştirici Ömür döngüsünün her adımında yer alması manasına geliyor. Geliştirici tecrübesini temelden etkileyecek.” ifadelerini kullanarak değişimin sinyalini verdi. Yeni Copilot, OpenAI’ın Codex modeli kullanılarak oluşturulmuş Yapay zeka dayanaklı bir araç ve platformdaki kodun yüzde 46’sını yazabiliyor. GitHub Copilot X, artık sırf kod tamamlamanın ötesine geçerek geliştirme Ömür döngüsüne tam entegre oluyor. Sohbet ve ses özellikleri sayesinde geliştiriciler Copilot X ile daha doğal bir biçimde irtibat kurabilirken başlarına takılan kodları açıklamasını istemlerle alabilecek.

GitHub Copilot X’i başınızda canlandırmak için Microsoft’un Microsoft 365 uygulamaları için geliştirdiği yeni Copilot’unu düşünebilirsiniz. Yani bir yapay zeka asistan, fakat yalnızca kod için. Bu asistan, kodu Emniyet açıkları açısından tahlil etmek yahut kod bloklarının nasıl çalıştığını açıklamak, hatta birtakım kısımları yine yazmaya Yardımcı olmak yahut daha sonra kodu inceleyen herkes için faydalı yorumlar eklemek için Daimi olarak hazırda bekleyecek. Zati Thomas Dohmke de bu mevzuda şunları söylüyor: “Bing sohbetine yahut Microsoft Edge kıyı çubuğuna benzeri bir fikir, lakin bunu geliştirici Amel akışına getirerek resmi tamamlıyor. GitHub Copilot ile Bing ortasındaki fark, Copilot’un koda odaklanmış olması.”

Sesli komutlar ile de kullanılacak

Kod yazmak için klavyeye gerek yok

GitHub Copilot X, entegre geliştirme ortamınızın (IDE) tamamına sahip olacak ve böylelikle editöre ne yazdığınızı ve nerede neyin faydalı olacağını bilecek. Copilot X teşebbüsünün bir kesimi olarak GitHub ayrıyeten Copilot’u komut satırına da getiriyor. ek olarak Copilot ile kod yazmak için artık klavyeye bile gereksiniminiz olmayacak. GitHub, Copilot için “Hey, Github!” özelliğiyle sesli komutları devreye alıyor.

GitHub, yeni sohbet ve var otomatik tamamlama özelliklerini güçlendirmek için OpenAI modellerinin bir karışımını kullanıyor. Dolayısıyla sürate muhtaçlık duyulan yerlerde Codex modeli, sohbet üzere doğruluğa gereksinim duyulan alanlarda ise GPT-4 modeli kullanılıyor. Bunun yanında GitHub, modelin eğitimi için var Aleni kaynak depolarını tarıyor ve böylelikle güncel bir data seti sunuluyor. GitHub Copilot, geliştiricilerin Yapay zeka tarafından oluşturulan açıklamalar oluşturmasına Yardımcı olmak için çekme isteklerine de geliyor. Etiketler, hangi kodun değiştiğine bağlı olarak GitHub Copilot tarafından otomatik olarak tamamlanıyor ve geliştiriciler daha sonra bunları gözden geçirip düzenleyebiliyor.

IDE entegrasyonunun yanında GitHub Copilot komut satırı arayüzüne (CLI) de geliyor. Terminalde geçirilen Vakit göz önüne alındığında burada Önemli bir Vakit tasarrufunun sağlanması Mümkün görünüyor. Copilot X sistemi birinci olarak Microsoft’un Visual Studio ve Visual Studio Code uygulamalarında kullanılacak.

Açıkçası Yapay zeka, özellikle eğitim alanında bir ihtilal yaratabilir. İnanılmaz bir bilgi yığını Mevcut ve her jenerasyon bu bilgi yığınını öğrenmek zorunda kalmamalı. Yapay zeka, Çabucak yanınızda olan, süper beyinli, her şey hatırlayan bir araç olarak kod Yazı üzere süreçleri Önemli oranda otomatikleştirebilir. 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir