Geçmişten günümüze Jony Ive’ın unutulmaz tasarımları

Genel Şub 28, 2023 Yorum Yok

1997’den 2019’a kadar Apple’da dizayndan Mesul baş yöneticisi olarak çalışan Jony Ive, doğum gününde dizaynları ve konuşmalarıyla toplumsal medyanın gündeminde. Apple’a yaptığı dizaynlarla ünlenen, kimine nazaran efsane dizayncı kimini de sesi ile büyüleyen Ive’ın tasarladığı eserlerden kimilerine gelin bakalım.

Jony Ive’ın tasarladığı Apple ürünleri

İşte Apple’ın birinci vakitlerinden günümüze hakikat Jony Ive’ın tasarladığı, akıllarda yer edinen birkaç Apple eseri:
 • 1993: Newton MessagePad
 • 1998: iMac
 • 1999: iBook G3
 • 2000: G4 Cube
 • 2001: iPod
 • 2002: iMac G4
 • 2004: iPod Mini
 • 2007: iPhone
 • 2008: MacBook Air
 • 2010: iPad
 • 2015: Apple Watch
 • 2016: AirPods

1993: Newton MessagePad

Apple Newton MessagePad taşınabilir irtibat sistemi 1993’te piyasaya sürüldü. O devrin etkileyici bilgi süreç gücünü pille çalışan Ufak bir aygıta sığdırmayı Muhtemel kılan, gücü Fazla verimli kullanan bir mikroişlemci olan ARM mikroçipini kullanan birinci elde taşınan aygıttı. Newton yeni bir çığır açtı; bireyleri saklamak, takvimleri yönetmek mümkündü ve aygıt, el yazısını yazma tipine çevirme özelliğiyle dikkat cazipti. Lakin bu özellik umulduğu üzere çalışmadı ve Newton’un ticari olarak başarısız olmasına yol açan faktörlerden biri oldu. Bununla birlikte, Newton’un ardındaki araştırma ve geliştirme, nihayetinde Fazla başarılı olan Apple iPhone’u besledi.

1998: iMac

Steve Jobs, iMac 1 modelini “Macintosh’un basitliği” formunda tanımlamıştı. Jobs birinci iMac’i tanıtırken, piyasadaki diğer masaüstü bilgisayarlarla karşılaştırdı. Jobs’a nazaran bu bilgisayarlar yavaştı, 13 – 14 inçlik daha Ufak ekranlara sahiplerdi, muhtemelen rastgele bir File oluşturma özelliğine sahip değillerdi ve dizaynları hoş değildir. Birinci ‌iMac,‌ daha süratli performans, daha düzgün görünen bir tasarım ve güncellenmiş G/Ç irtibat noktalarıyla öne çıkıyordu. Jobs, o vaktin kuvvetli G3/233 işlemcisini öne sürerek, “Bu şeyi süratli yapmaya karar verdik,” demişti. Birinci iMac, 1024×768, 32MB standart bellek, 4GB disk depolama, 24x CD-ROM şoförü, 100Mb Ethernet irtibat noktası, 33.6Kb modem ve 4MB IrDA olan 15 inç ekrana sahipti. Birinci ‌iMac,‌ stereo SRS ses, iki adet 12MB USB temas noktası ve G/Ç ve Etraf üniteleri için bir klavye ve fareye sahipti.” İkonik olarak, insanların makinenin içini görmesini sağlayan yarı saydam bir dizayna sahipti.

1999: iBook G3

iBook “12,1 inçlik bir TFT ekran, PowerPC G3 işlemci, yerleşik 56K modem ve 10/100BASE-T Ethernet ağı, USB ilişki noktası ve CD-ROM şoförüne sahip olan iBook, iki yerleşik anteni ve Apple’ın AirPort kablosuz File kartı (isteğe bağlı) için dahili bir yuvası olan birinci “kablosuz kullanıma hazır” taşınabilir bilgisayar. AirPort kablosuz File ile 10 adede kadar bilgisayar, saniyede 11 megabite varan süratlerde ve 150 fite (yarım futbol sahası) varan aralıklarda kablosuz olarak Biricik bir internet temasını paylaşabilir. PC Data’ya nazaran, Apple’ın iBook eseri, 1999’un dördüncü çeyreğinde ABD perakende pazarındaki bütün taşınabilir bilgisayarlar ortasında bir numara oldu. Ayrıyeten, tıpkı rapora nazaran, Apple’ın iBook ve PowerBook taşınabilir bilgisayar serilerinin Yekün satışı, Apple’a tıpkı çeyrekte ABD perakende pazarındaki bütün taşınabilir bilgisayarların yüzde 10’luk hissesini verdi.” olarak tanıtılmıştı.

2000: G4 Cube

G4 Cube, “Apple bugün, büyüleyici kristal berraklığında bir mahfaza içinde asılı duran sekiz inçlik bir küpte Power Mac G4’ün performansını sunan büsbütün yeni bir bilgisayar sınıfı olan Power Mac G4 Cube’u tanıttı. G4 Cube, birden fazla PC’nin dörtte birinden daha Ufak fakat saniyede üç milyar hesaplamanın (Gigaflops) üzerinde harika bilgisayar suratlarına ulaşan Velocity Engine özellikli 450 MHz PowerPC G4 işlemciye sahip.” olarak tanıtılmıştı.

2001: iPod

iPod 1, “Apple bugün, 1.000 adede kadar CD kalitesinde şarkıyı cebinize sağdıran ultra taşınabilir bir dizaynda toplayan çığır açan bir MP3 müzik çalar iPod’u tanıttı. iPod, taşınabilir müzik aygıtı dizaynındaki Aka ilerlemeyi Apple’ın efsanevi kullanım kolaylığı ve bütün iTunes müziklerinizi ve çalma listelerinizi otomatik olarak iPod’unuza indiren ve iPod’unuzu Mac’inize her taktığınızda aktüel tutan Otomatik Eşzamanlama özelliğiyle birleştirir.” olarak tanıtılmıştı.

2002: iMac G4

Düz panel dizaynlı yeni iMac, “Apple bugün, büyüleyici 15 inç LCD düz ekran etrafında sıfırdan yine tasarlanan ve kullanıcıların sırf bir dokunuşla yüksekliğini yahut açısını zahmetsizce ayarlamasına İmkan tanıyan yepisyeni iMac’i tanıttı. Yeni iMac ayrıyeten kuvvetli bir 700 MHz yahut 800 MHz PowerPC G4 işlemciye ve Apple’ın CD ve DVD’leri oynatmak ve yazmak için ihtilal niteliğindeki SuperDrive özelliğine sahip.” olarak tanıtılmıştı.

2004: iPod Mini

iPod Küçük 1. nesil, “Apple bugün, 1.000 adede kadar CD kalitesinde müzik alabilen, şimdiye kadarki en Ufak taşınabilir müzik çalar olan iPod Küçük’ü tanıttı. iPod küçük, beş şık renkte (gümüş, altın, pembe, mavi yahut yeşil) sunulan ultra taşınabilir, hafif anodize alüminyum Beden içine yerleştirilmiştir ve Biricik elle kolay gezinme için patent başvurusu yapılmış, dokunmaya hassas Click Wheel özelliğine sahiptir. iPod küçük, iPod’larla tıpkı ödüllü kullanıcı arayüzüne sahiptir. Apple’ın dünyanın bir numaralı dijital müzik hizmeti iTunes Music Store ve iTunes dijital müzik kutusu yazılımı ile problemsiz bir halde dijital müzik koleksiyonları satın alıp dinlemenizi sağlar.” olarak tanıtılmıştı.

2007: iPhone

iPhone 1, “Apple bugün, üç eseri (devrim niteliğinde bir cep telefonu, dokunmatik denetimlere sahip geniş ekranlı iPod ve masaüstü sınıfı e-posta, webde gezinme, arama ve haritalar içeren çığır açan bir internet irtibat cihazı) Ufak ve hafif bir telefonda birleştiren iPhone’u tanıttı. iPhone, geniş çoklu dokunmatik ekrana ve öncü yeni yazılıma dayalı büsbütün yeni bir kullanıcı arayüzü sunar ve kullanıcıların iPhone’u sırf parmaklarıyla Denetim etmelerine İmkan tanır. iPhone ayrıyeten, kullanıcıların cep telefonlarında neler yapabileceklerini büsbütün tekrar tanımlayan, bir taşınabilir aygıtta daha Evvel hiç görülmemiş bir yazılım gücü ve karmaşıklık çağını başlatıyor.” olarak tanıtılmıştı.

2008: MacBook Air

Birinci Macbook Air “Apple, bugün dünyanın en ince dizüstü bilgisayarı olan MacBook Air’i tanıttı. MacBook Air, rakip dizüstü bilgisayarların en ince noktasından daha incedir. MacBook Air, çarpıcı bir 13,3 inç LED geriden aydınlatmalı geniş ekrana, tam boyutlu ve arttan aydınlatmalı bir klavyeye, görüntü konferans için yerleşik bir iSight görüntü kameraya ve çoklu dokunma hareketi takviyeli geniş bir izleme dörtgenine sahiptir. MacBook Air, 4 MB L2 önbelleğe sahip 1,6 GHz yahut 1,8 GHz Intel Core 2 Duo işlemci tarafından desteklenir ve standart olarak 2 GB bellek, 80 GB 1,8 inç sabit şoför ve en yeni 802.11n Wi-Fi teknolojisi ve Bluetooth 2.1 içerir.” olarak tanıtılmıştı.

2010: iPad

iPad 1, “Apple, bugün internette gezinmek, e-posta okumak ve göndermek, fotoğraflara bakmak, görüntü izlemek, müzik dinlemek, oyun oynamak, e-kitap okumak ve Fazla daha fazlası için ihtilal niteliğinde bir Aygıt olan iPad’i tanıttı. iPad’in hassas yüksek çözünürlüklü Multi-Touch ekranı, kullanıcıların uygulamalar ve içeriklerle fizikî olarak etkileşim kurmasına İmkan tanır. iPad, sadece 13.4mm kalınlığında ve sadece 680 g tartısında; rastgele bir dizüstü bilgisayardan yahut netbooktan daha ince ve daha hafif. iPad, Özellikle iPad için tasarlanmış 12 yeni yenilikçi uygulama içerir ve App Store’daki 140.000’den Çok uygulamanın neredeyse tamamını çalıştırır.” olarak tanıtılmıştı.

2015: Apple Watch

Apple Watch 1 “Apple bugün, bugüne kadarki en şahsî aygıtı ve Apple ekosistemine en yeni yenilikçi eklentisi olan Apple Watch’u duyurdu. Apple Watch, inanılmaz derecede hisli bir saat, İçten ve anında irtibat sağlayan bir Aygıt ve çığır açan bir sıhhat ve fitness arkadaşı. Ferdî Anlatım için nihayet derece özelleştirilebilir olan Apple Watch ayrıyeten, saate Özel olarak tasarlanmış üçüncü parti uygulama tecrübeleriyle bilgileri bir bakışta almanın ve dünyayla etkileşim kurmanın büsbütün yeni bir yolunu sunar.” olarak tanıtılmıştı.

2016: AirPods

Apple AirPods 1. nesil “AirPods, yüksek kaliteli ses ve uzun pil ömrüyle zahmetsiz bir kablosuz dinleme tecrübesi sunar. Bu büyülü kablosuz kulaklıklar, daha Evvel Mümkün olmayan bir kablosuz ses tecrübesi sağlayarak müzik dinleme, telefon görüşmeleri yapma, sıra ve sinemaların keyfini çıkarma, oyun oynama ve Siri ile etkileşim kurma halinizi yine keşfetmek için ileri teknolojiyi kullanır.” olarak tanıtılmıştı.

Jony Ive, odaklanmanın gücü hakkında “Odak, olmasını Dilek ettiğiniz ya da Pazartesi yaptığınız bir şey değil. Her dakika yaptığınız bir şey.” demişti:

13 yaşındaki kızı ve arkadaşlarıyla maça giderken 41 yaşında bir helikopter kazasında hayatını kaybeden efsanevi NBA yıldızı Kobe Bryant, Jony Ive ile geçirdiği bir günü anlatıyor:

Jony Ive’ın Thomas Edison’dan iki kat Çok patente sahip olduğunu biliyor muydunuz? Ive, 5000’den Çok patente sahip.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir