iPhone 15’in Type C kabloları özel olacak! Uyumsuz kabloların şarj hızı düşürülecek

Genel Şub 28, 2023 Yorum Yok
Bildiğiniz üzere iPhone 14 serisinde yahut evvelki jenerasyonlarda olan Lightning portu kimi sertifikaları Gerekli kılıyordu. Bu sertifikalara sahip olmayan kablolar, aksesuarlar ya hiç çalışmıyor ya da tam özellikler kullanılamıyordu. Apple, iPhone 15 serisi ile Android topluluğunda standart olan Type C portuna geçiş yapıyor lakin Tekrar kablolar ve aksesuarlar Özel olacak.

Apple’ın iPhone 15 serisi, resmi olarak sırf Apple’ın kendi Made for iPhone (MFi) programı tarafından onaylanan USB-C aksesuarlarını destekleyecek ve bu da Apple tarafından onaylanmayan aksesuarların fonksiyonelliğini potansiyel olarak sınırlayacak.

iPhone 15 şarj kabloları sertifikalı olacak

2012’de kullanıma sunulduğundan bu yana, birinci taraf ve MFi sertifikalı Lightning temas noktaları ve konektörler, ilişkiye iç olan kesimlerin özgünlüğünü onaylayan Ufak bir tümleşik periyot içeriyordu. Örneğin, MFi onaylı olmayan üçüncü taraf şarj kabloları kullanıldığında bağlı olan Apple aygıtlarında “Bu aksesuar desteklenmiyor” uyarısı yapılıyordu.

Apple’ın iPhone 15 modellerinde Lightning ilişki noktasını USB C / Type C ile değiştireceği kuvvetli bir biçimde sav ediliyor ki aslında Avrupa için bu değişim mecburilik haline gelmiş durumda. Çin’den gelen yeni raporlar ise USB’ye rağmen Apple’ın Lightning gibisi bir kimlik doğrulama çipini kullanmaya devam edeceğini söylüyor. Bu ortada USB C portuna sahip yeni nesil iPad’lerde bu türlü bir sınırlama yahut bir çipin olmadığını da söyleyelim.

Sertifikasız kabloların şarj suratı sınırlanacak

ek olarak, Apple sızıntılarıyla bilinen ShrimpApplePro, Foxconn‘un MFi sertifikalı USB C aksesuarlarının toplu üretimine başladığını aktardı. Kimlik doğrulama çipi, müşterileri Özgün iPhone Etraf üniteleri satın almaya teşvik ederken, Apple ise MFi onaylı aksesuarlar için bir kurul alıyor. MFi programı, Düzmece ve potansiyel olarak tehlikeli aksesuarların ortaya çıkarılmasını da kolaylaştırıyor.

Bu avantajlar beğenilen üzere görünse de ShrimpApplePro, Apple’ın MFi onaylı olmayan aksesuarlarda data transfer ve şarj suratını yazılımla sınırlayacağını argüman ediyor. Apple analisti Ming-Chi Kuo’ya nazaran iPhone 15 ve iPhone 15 Plus’taki USB C temas noktası Lightning/USB 2.0 suratlarıyla sonlu kalırken daha yüksek transfer suratları iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max modellerine Özel olacak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir