Enerjisa Üretim, Marmara Denizi’nden yeşil hidrojen üretiyor

Genel Oca 24, 2023 Yorum Yok
Dünyada güç dalında yeşil güce yönelim sürüyor. Güneş ve rüzgar gücüne ek olarak nihayet devirde yeşil hidrojene İlgi artmış durumda. Geleceğin gücü olarak gösterilen yeşil hidrojen için Avrupa Birliği ve Avrupa’daki güç firmaları yol haritası oluşturdu. Türkiye’de de Enerjisa Üretim, yeşil hidrojen üretimine odaklandı.

Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın önderliğinde, Enerjisa Üretim, TÜBİTAK MAM, Eti Maden ve Aspilsan’ın içinde bulunduğu bir yeşil hidrojen platformu oluşturuldu. Enerjisa Üretim’in Bandırma Güç Üssü’nde Türkiye’nin birinci yeşil hidrojen üretim ve depolama tesisi faaliyete geçirildi. Temmuz ayından beri üretim yapılıyor. Yenilenebilir güç kaynaklarından elde edilen elektrik ve Marmara Denizi suyunun elektrolizi ile yeşil hidrojen üretiliyor.

Enerjisa Üretim genel Müdür Yardımcısı Emre Erdoğan, “Tamamen yeşil hidrojene odaklandık. Bu kapsamda yenilenebilir güç tesislerimizde üretilen elektrikle suyun hidrolize edilmesi sonucunda yeşil hidrojen elde ediyoruz.” dedi.

Enerjisa Üretim, birinci etapta ürettiği hidrojenleri Bandırma Güç Üssü’nde kendi muhtaçlıkları için kullanılıyor. İlerleyen devirde doğalgazla çalışan türbinlere yakıt olarak makul bir oranda verilmesi planlıyor. Sonraki kademede ise Bandırma ve yakın etrafındaki Sanayi tesislerinin güç muhtaçlığının yeşil hidrojen ile karşılanması hedefleniyor. Hidrojen üretimi için deniz suyu kullanılıyor. Bu sayede içme suyu kaynakları korunuyor.

Yeşil hidrojenin ihraç edilmesi hedefleniyor

Türkiye’deki yenilenebilir güç kaynaklarını ihracata dönüştürmeyi hedefleyen Enerjisa Üretim, yeşil hidrojeni Yurt dışına satmayı planlıyor. Ayrıyeten hidrojenden yeşil amonyak elde edilip bunun da ihraç edilmesi hedefleniyor.

Yeşil hidrojenin, gri ve kahverengi hidrojene nazaran bir ölçü daha kıymetli olduğuna dikkat çeken Erdoğan, “Sürdürülebilirliğe odaklanan endüstriciler yüklü olarak yeşil hidrojeni tercih ediyor. Ek olarak yeşil hidrojenin yeşil amonyağa çevirerek bu alanda bir katma değer ortaya koymayı amaçlıyoruz” biçiminde konuştu. dışsatım tarafında birinci etapta Avrupa’ya açılmayı planladıklarını anlatan Erdoğan, Özellikle şimal Avrupa ülkelerinin çevresel hassasiyetlerle ilgili regülasyonları süratli bir biçimde devreye aldığını ve Norveç, Danimarka başta olmak üzere bu bölgelere yoğunlaşacaklarını söyledi.

TÜBİTAK MAM ile yapılan Amel birliği sayesinde Türkiye’de birinci kere yerli elektrolizörle hidrojen üretileceğini açıklayan Enerjisa Üretim genel Müdür Yardımcısı Emre Erdoğan, “TÜBİTAK MAM hidrojen üretmek üzere elektrolizör geliştirecek. Biz de elektrolizörleri Bandırma Güç Üssü’ne kurup, yeşil hidrojen üretip Eti Maden’in hidrojen gereksinimini karşılayacağız. Bu türlü bir iştirake geldik, süreçle ilgili protokoller imzalandı. 2023’ün nihayet çeyreğinde birinci defa Türkiye’de üretilen yerli bir elektrolizörle hidrojen gücünü firmalara sunma imkanını elde edeceğiz.” dedi.

Türkiye 1,9 milyon ton yeşil hidrojen ihraç edebilir

İklim değişikliği, global ısınmayla gayret, şirketlerin karbon emisyonunu sıfırlama vizyonları nedeniyle yenilenebilir güce talep artıyor. Talebin karşılanması için yeşil hidrojene yoğunlaşılıyor. Hidrojenin ulaşımda ve Sanayi tesislerinde kullanılabiliyor olması, bu güç kaynağının geleceğin güç kaynakları ortasında gösterilmesinin en Kıymetli nedenleri ortasında. Yapılan hesaplamalara nazaran Türkiye’de 2050 yılına kadar 1,9 milyon ton hidrojen İhracat kapasitesi bulunuyor. Enerjisa Üretim, bu vizyonla Bandırma Güç Üssü’nde Türkiye’nin birinci yeşil hidrojen tesisini hayata geçirdi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir