Elon Musk’ın beyin implantı şirketi Neuralink insan deneyleri için ortak arıyor

Genel Mar 27, 2023 Yorum Yok
Elon Musk‘ın beyin implantı şirketi Neuralink, düzenleyiciler müsaade verdiğinde aygıtlarını beşerler üzerinde test etmeye hazırlanırken potansiyel bir klinik deney ortağı olarak ABD’nin en Aka beyin cerrahisi merkezlerinden birisine rotasını döndürdü.

Neuralink, 2016 yılından bu yana nüzul ve körlük üzere inatçı durumlara deva olmasını umduğu beyin implantları geliştiriyor. Lakin bu ayın başında ABD Besin ve İlaç Yönetimi, Aka Emniyet tasalarını münasebet göstererek Neuralink’in insan deneylerinde ilerleme başvurusunu reddetmişti. Bu, yapılan planlara Aka bir vuruş vurmuştu. Şirket o vakitten beri ajansın kaygılarını gidermek için çalışıyor Ancak bunun ne Vakit gerçekleşeceği büsbütün meçhul.

Neuralink kendisine ortak arıyor

Kaynaklar, Neuralink’in insan denemelerinin yürütülmesine Yardımcı olması için nörolojik hastalık tedavi ve araştırma kuruluşu olan Barrow Nöroloji Enstitüsü ile görüştüğünü söylüyor. Neuralink’in öbür merkezlerle paydaşlık kurmayı da görüştüğü belirtiliyor fakat şimdilik somut bir adım atılmış değil.

Her şey masanın üstüne konulduğunda Neuralink için işler hiç de İç açıcı değil. Çünkü halihazırda şirket, iki federal soruşturmayla karşı karşıya. ABD tarım Bakanlığı genel Müfettişi geçen Yıl Neuralink’teki mümkün hayvan refahı ihlallerini incelemeye başladı. var ve eski çalışanlar, şirketin hayvan deneylerini aceleye getirerek Gereksiz Üzüntü ve ölümlere yol açtığına dair kaygılarını bir müddet Evvel aktarmıştı. ABD Ulaştırma Bakanlığı da 2018-2020 yıllarını kapsayan periyottaki tehlikeli patojenlerin potansiyel yanlış kullanımını araştırdığını söyledi.

Barrow Nöroloji Enstitüsü ise implantlar konusunda uzman pozisyonunda fakat implante edilen aygıtlar Neuralink’ten farklı. Barrow, Parkinson titremelerini azaltmaya Yardımcı olmak için 1997 yılında FDA onayı Meydan ve 175.000’den Çok hastaya implante edilen derin beyin stimülasyon aygıtlarıyla çalışıyor.

Neuralink‘in implantı, bilgisayarlarla direkt irtibat sağlamak için beyne nüfuz eden yahut yüzeyine oturan elektrotlar kullanan bir beyin bilgisayar arayüzü (BCI) aygıtı pozisyonunda. Şimdiye kadar hiçbir şirketin BCI implantını piyasaya sürmek için ABD’den onay almadığını da belirtelim.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir