Elon Musk üzülebilir: Neuralink’in rakibi beyin implantı için onay almaya çok yakın

Genel May 19, 2023 Yorum Yok
Gelişmekte olan beyin-bilgisayar arayüzü yahut BCI endüstrisi alanında Fazla gündemde olmayan bir yarış sürüyor. Firmalar, hastalıkları ve geleceği şekillendirmek için beyne yerleştirilebilen bir implant geliştiriyor. Elon Musk’ın önderliğindeki Neuralink, ABD Besin ve İlaç Dairesi’nden (FDA) beşerli deneylere başlamak için Gerekli onayı alamamıştı. Lakin rakip şirket Paradromics, beyin implantı için FDA onayına bir adım daha yaklaştı.

Beyin implantı alanında yarış kızışıyor

Nöroteknoloji teşebbüsü Paradromics’te yaklaşık 50 çalışandan oluşan ve giderek büyüyen bir grup, kulağa ilim kurgu yapıtı üzere gelen bir beyin implantı üzerinde çalışıyor. 2015’te kurulan Paradromics, ağır felçli hastaların hudut sinyallerini çözerek irtibat kurma yeteneklerini yine kazanmalarına Yardımcı olabilecek bir Aygıt geliştiriyor. Firma Fazla kısa bir müddet evvel, geliştirdiği Connexus Direct Veri Interface yahut CDDI sistemi için FDA’dan “Çığır Açan Cihaz” unvanını aldığını duyurdu.

Paradromics, gelişmekte olan beyin-bilgisayar arayüzü ya da BCI sanayisinin bir kesimi pozisyonunda. BCI, beyin sinyallerini çözen ve bunları harici teknolojiler için komutlara çeviren bir sistem bütünü olarak düşünülebilir. Uzmanlar bu sistemlerin bir gün körlük ve akıl hastalıkları üzere hastalıkların tedavisine Yardımcı olabileceğine inanıyor. Fakat bir beyin-bilgisayar arayüzü implantını geliştirip kullanıma almak kolay bir Amel değil. FDA, Fazla kapsamlı testler ve somut deliller istiyor. Çünkü beyne takılan implant, istemeden de olsa hayati riskler oluşturabilir. Mayıs ayı itibariyle hiçbir BCI şirketi FDA’nın kesin onayını alabilmiş değil.

2024’te beşerli deneyler hedefleniyor

Paradromics’in BCI’ı aygıtı CDDI implantı sinirsel sinyalleri metne yahut sentezlenmiş konuşmaya çeviren Yardımcı bir irtibat aygıtı olarak nitelendiriliyor. Ufak elektrotlardan oluşan bir sistem direkt beyin dokusuna implante ediliyor ve burada beyin sinyallerini ölçüp çözerek göğüste deri altına yerleştirilen bir alıcı-verici aracılığıyla harici aygıtlara gönderiyor. Paradromics’in tahlili 10 Yıl dayanacak şekilde tasarlanmış ve birinci olarak fizikî irtibat yeteneğini kaybetmiş hastalara yardımcı olmak için kullanılacak.

Şirket şu anda hayvanlarda Emniyet denemeleri yürütüyor ve bu denemelerden elde edilen datalar FDA’nın insanlarda yapılacak bir çalışmayı onaylayıp onaylamayacağını belirlemesine Yardımcı olacak. Paradromics, 2024’ün birinci yarısında insan hastalarla birinci klinik denemeleri başlamayı hedefliyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir