Elon Musk insan beynine giremeyecek: Neuralink için insanlı deneylere izin yok

Genel Mar 03, 2023 Yorum Yok
Reuters’in yeni bir raporuna nazaran, Elon Musk’ın CEO’su olduğu beyin-bilgisayar arayüzü (BCI) teşebbüsü Neuralink, bir müddet daha insanlardan uzakta kalmaya devam edecek. Neuralink, hayvan deneylerine başlamıştı lakin Amerika Birleşik Devletleri Besin ve İlaç Dairesi (FDA), şirketin insan deneylerine başlama talebini reddetti.

FDA, beşerli deneyler müsaade vermedi

FDA’nın bu red beyanının domuzlar üzerinde yapılan fakat domuzların kimilerinin ölmesiyle sonuçlandığı söylenen deneylerle bağlı üzere görünüyor. Esasen Neuralink‘in hayvanlar üzerinde yapılan testlerle ilgili federal soruşturma altında olduğu belirtiliyor. Münasebetiyle insan deneylerine kadar Neuralink’in çözmesi gereken bir sıra sıkıntıları olduğu aktarılıyor.

Çözülmesi gereken Sıkıntı çok

var ve eski Neuralink çalışanları Reuters’e yaptıkları açıklamada, “Ajansın esas Emniyet tasaları aygıtın lityum pili; implantın Ufak kablolarının beynin diğer bölgelerine geçme potansiyeli ve aygıtın beyin dokusuna ziyan vermeden çıkarılıp çıkarılamayacağı ve nasıl çıkarılacağı ile ilgili sorularla ilgiliydi” ifadelerini kullandı.

FDA’nın en Aka telaşları beyne yerleştirilen implantın batarya sisteminden kaynaklanıyor. FDA, bataryanın “başarısız olma ihtimalinin Fazla düşük” olduğuna dair garanti istiyor zira başarısız olması durumunda beyne yahut dokuya ziyan verebileceğinin altı çiziliyor. FDA ayrıyeten yerleştirilen implantın beynin gri unsuruna uzanan elektrik uçlarının hisli olmasından telaş duyuyor. Bu uçların aygıtın kolay kolay çıkartılamamasına neden olabileceği üzere kullanım sırasında dahi koparak beynin Değerli kısımları için risk oluşturabileceği belirtiliyor.

Neuralink’in geçtiğimiz Kasım ayındaki tanıtım toplantısında Musk kendinden emin bir biçimde şirketin FDA onayını “altı ay içinde”, yani bu bahara kadar alacağını tez etmişti. İsmini açıklamayan bir Neuralink çalışanı, Musk için “Bunun bir otomobil olmadığını anlayamıyor. Bu bir insanın beyni. Bu bir oyuncak değil.” söylemlerinde bulundu. Görünüşe nazaran Musk’ın beynimize implant takması için bir mühlet daha beklememiz gerekecek.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir