Korkutucu gelecek yaklaşıyor: Tesla’nın insansı robotları insan nüfusunu geçecek

Genel Mar 03, 2023 Yorum Yok
Tesla’nın insansı robotu Optimus’u birinci olarak geçtiğimiz Yıl düzenlenen AI Day kapsamında görmüştük. Elon Musk tarafından tanıtılan robotun kendi başına ayakta Sıkıntı bela durduğunu görmüştük. Lakin Tesla’nın insansı robotunun şimdiki hali daha Güçlü ve Musk’a nazaran bir gün insanlardan daha Fazla olacak.

İnsan nüfusunu geçecek

Elon Musk, Texas Gigafactory’de düzenlenen aktiflikte Tesla’nın Yapay zeka dayanaklı insansı robotlarının bir gün sayıca insanlardan Çok olacağını söyledi. Bu robotların hem konutlarda hem de endüstriyel alanlarda olacağını söyleyen Musk, ayrıyeten bu insansı robot işinin araba işinden Fazla daha Aka olduğunun altını çizdi.

Tesla Optimus’u birinci gördüğümüzde ayakta durmakta zorlanıyordu lakin artık yürüyebiliyor, objeleri, araç ve gereçleri tutabiliyor. Yani birkaç ay içindeki gelişim sahiden Aka diyebiliriz. Lakin kâfi mi? Muhakkak hayır. Şu anda en gelişmiş insansı robot Boston Dynamics‘in parkur yapabilen Atlas robotu ve Tesla Optimus’un ona yetişmesi biraz daha Vakit alacak.

“Tesla, başkalarında olmayan şeye sahip”

Ancak, Musk bu hususta epey optimist; “Tesla’nın masaya getirdiği ve başkalarının sahip olmadığı şey, gerçek dünya Yapay zekasında en gelişmiş biziz. Musk, insansı robot ile Tesla arabalarına birbirine benzetiyor ve sonuçta ikisinin de tıpkı Yapay zeka tarafından çalıştığına dikkat çekiyor.

Musk açıklamalarına “Her hareketi programlamanız gerekiyorsa insansı bir robota sahip olmak o kadar da faydalı değil. Otonom olarak dolaşabilmeli ve vazifeleri çözebilmeli. Robotun yapması gerekenleri görsel olarak göstererek ya da yalnızca ne yapacağını söyleyerek Yalın bahislerde ona talimat verebilmelisiniz. Sahip olduğumuz en Değerli avantaj bu.” ifadeleriyle devam etti.

Arabalardan ucuz olacak

Musk, kimsenin gerçek dünya şartlarındaki Yapay zeka sorunlarını çözme açısından kendileri ile yarışabileceğine inanmıyor. Bununla Bir arada Optimus robotu için rastgele bir piyasaya çıkış tarihi paylaşılmış değil.

Öte yandan Musk’a nazaran son bir Eser olduğun Optimus, 20 bin dolar yahut daha ucuza satılabilecek. Bunun nedeni ise robotun büsbütün seri üretim düşünülerek tasarlanması. Tesla, Optimus’ta kendi Özel işlemcisini kullanırken Yeniden nihayet sürümde günlük kullanım ömrünü hedefliyor. Ağır yükleri kaldırabileceği belirtilen robotun Özellikle fabrikaların yeni çalışanı olması bekleniyor. Tesla Optimus’un nihayet halini aşağıdaki görüntüden izleyebilirsiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir