Elon Musk, Dünya’nın en güçlü roketi Starship’in ilk denemede “havaya uçabileceğini” söyledi

Genel Mar 14, 2023 Yorum Yok
SpaceX, Starship prototipinin birinci yörünge fırlatma denemesine yaklaşıyor ve giderek heyecan katsayısı artıyor. Yine kullanılabilir bir “megaroket” ile desteklenen Starship, Mars misyonları için hazırlanan bir fırlatma sistemi pozisyonunda. Dünyanın en kuvvetli operasyonel roketi olmaya hazırlanan Starship’in birinci misyonu Mars’a ulaşmadan Evvel 1972’den bu yana birinci Sefer Ay’a insan götürmek olacak.

SpaceX’in kurucusu Elon Musk, 7 Mart Salı günü Morgan Stanley ile yaptığı bir görüşmede “Umarım önümüzdeki ay içinde birinci yörünge fırlatma teşebbüsümüzü gerçekleştireceğiz” dedi. Musk, “Yörüngeye çıkacağını söylemiyorum lakin heyecanı garanti ediyorum”. Sözlerini kullandı. Öte yandan SpaceX, Starship’in öteki testlerini muvaffakiyetle tamamladı. 2021’de başlayan bir sıra yüksek irtifa uçuş ve iniş testinin bir kesimi olarak bir Starship prototipinin en nihayet havalanmasının üzerinden 18 aydan Çok Vakit geçti.

“Başarı talihi yarı yarıya”

Yaklaşan yörünge test uçuşu, SpaceX’in Starship ile yörüngeye ulaşmaya çalışacağı birinci sefer olacak. Ayrıyeten şirket, Starship üst evresini yörüngeye itecek birinci basamak roketi olan Harika Heavy güçlendiricisini birinci Kez ateşleyecek. Öte yandan Musk, Starship programının Fazla güç olduğunu söyledi ve ekledi: “Umarım yörüngeye ulaşma bahtı yüzde 50’nin üzerindedir.” Starship, Şayet birinci denemede başarılı olursa NASA’nın Uzay Fırlatma Sistemi’ne (Space Launch System/SLS) ilişkin var rekorun neredeyse iki sert olan 7,5 milyon librelik itme gücüne ulaşmış olacak. ek olarak efsanevi Saturn V roketinden de 2.5 kat daha kuvvetli olacak.

Bir roketin yörüngeye birinci fırlatılışı Laf konusu olduğun riskler her Vakit yüksektir. Hatırlarsanız SpaceX’in birinci yörüngeye çıkışı birkaç denemeden sonra gerçekleşmişti. Bununla Bir arada Musk’a nazaran Starship’in bu Yıl yörüngeye ulaşma bahtı yüzde 80 civarında. Starship, yalnızca Fazla kuvvetli bir Füze olarak Kıymetli değil tıpkı vakitte Musk’ın “yaşamı Dünya’nın ötesine ulaştırma” amacı için Gerekli olan derin bir atılım pozisyonunda. nihayet olarak yörünge test uçuşunun bu ayın sonunda yapılması planlanıyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir