Ekşi Sözlük’e erişim engeli kaldırıldı

Genel Mar 02, 2023 Yorum Yok
Ekşi Sözlük’teki paylaşımlar nedeniyle 21 Şubat 2023 tarihinde Bilgi Teknolojileri ve Bağlantı Kurumu (BTK) tarafından sitenin tamamına erişim manisi getirilmişti. Dokuz gündür kapalı olan Ekşi lügat bugün prestijiyle tekrar açılıyor.

Erişim mahzurunun kaldırılması talebi kabul edildi

Ekşi Sözlük’ün itirazı sonucunda 4. Sulh Ceza Hakimliğince itiraz kabul edildi ve erişim mahzurunun kaldırılmasına karar verildi. Kararın uygulanması için ilgili yetkililer ile irtibata geçildi. Önümüzdeki saatlerde bütün operatörler ve bütün internet servis sağlayıcılar tarafından Ekşi Sözlük’e erişim mahzuru kaldırılacak. Ekşi lügat CEO’su Başak Purut, Laf konusu kararın görsellerini Twitter hesabından paylaştı.

Ekşi lügat neden kapatılmıştı?

Ekşi Kelamlık, 5651 Sayılı İnternet Kanunu’nun 8/A hususunda yer Meydan münasebetlere dayanarak erişim pürüzüne çarptırılmıştı. 5651 sayılı İnternet Ortamımda Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Kabahatlerle Uğraş Edilmesi Hakkında Kanunu’na 2015 yılından eklenen 8/A hususunda şu sözler yer almakta:

“Yaşam hakkı ile şahısların can ve mal güvenliğinin korunması, ulusal Emniyet ve halk sisteminin korunması, hata işlenmesinin önlenmesi yahut genel sıhhatin korunması sebeplerden bir yahut birkaçına bağlı olarak Yargıç yahut gecikmesinde sakınca bulunan hallerde, Cumhurbaşkanlığı yahut ulusal Emniyet ve halk sisteminin korunması, hata işlenmesinin önlenmesi yahut genel sıhhatin korunması ile ilgili Bakanlıkların talebi üzerine reis tarafından internet ortamında yer Meydan yayınla ilgili olarak içeriğin çıkarılması ve/veya erişimin engellenmesi kararı verilebilir.”

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir