Ekşi Sözlük tekrardan erişime engellendi

Genel Mar 03, 2023 Yorum Yok
Ekşi Sözlük’teki yapılan paylaşımlar nedeniyle 21 Şubat 2023 tarihinde Bilgi Teknolojileri ve İrtibat Kurumu (BTK) tarafından sitenin tamamı erişime engellenmişti. 10 gündür kapalı olan sitenin açılması için Ekşi lügat idaresi mahkemeye başvurmuş ve engelleme kararının kaldırıldığı açıklanmıştı. Lakin kısa bir müddet Evvel Ekşi lügat tekrar erişime engellendi.

Ekşi lügat Kesin olarak erişime engellendi

Ekşi Sözlük’ün yaptığı itiraz kabul edilerek 21 Şubat 2023 tarihinden itibaren uygulanan erişim manisi kararının kaldırılmasına geçtiğimiz gün, yani 2 Mart tarihinde karar verilmişti. Bu karara yapılan itirazı inceleyen 5. Sulh Ceza Hakimliği, kısa bir müddet Evvel Ekşi Sözlük’e erişim engelleme kararını kesin olarak onayladı. Ekşi lügat kapalı kalmaya devam edecek.

 

Ekşi lügat neden kapalı?

Ekşi Kelamlık, 5651 Sayılı İnternet Kanunu’nun 8/A hususunda yer Meydan münasebetlere dayanarak erişim pürüzüne çarptırılmıştı. 5651 sayılı İnternet Ortamımda Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Cürümlerle Gayret Edilmesi Hakkında Kanunu’na 2015 yılından eklenen 8/A hususunda şu sözler yer almakta:

Yaşam hakkı ile bireylerin can ve mal güvenliğinin korunması, ulusal Emniyet ve halk sisteminin korunması, kabahat işlenmesinin önlenmesi yahut genel sıhhatin korunması sebeplerden bir yahut birkaçına bağlı olarak Yargıç yahut gecikmesinde sakınca bulunan hallerde, Cumhurbaşkanlığı yahut ulusal Emniyet ve halk sisteminin korunması, cürüm işlenmesinin önlenmesi yahut genel sıhhatin korunması ile ilgili Bakanlıkların talebi üzerine reis tarafından internet ortamında yer Meydan yayınla ilgili olarak içeriğin çıkarılması ve/veya erişimin engellenmesi kararı verilebilir.”

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir