Eğlence garanti: Dünyanın en güçlü roketi SpaceX Starship yarın fırlatılacak

Genel Nis 23, 2023 Yorum Yok
SpaceX, Dünya’dan havalanacak en Aka ve en kuvvetli Füze olan Starship‘in fırlatılması için Cuma günü Federal Havacılık Yönetimi’nden (FAA) beklenen yeşil ışığı aldı. SpaceX’in birkaç yıldır almayı beklediği onay sayesinde 17 Nisan Pazertesi günü için belirlenen test uçuşunun önünde bir Mani kalmamış oluyor.

Starship ne Vakit fırlatılacak?

FAA, SpaceX’in bütün güvenlik, etraf, siyaset, yararlı yük, hava alanı entegrasyonu ve mali mesuliyet gerekliliklerini karşıladığına karar verdi. Ajans, lisansın beş Yıl süreyle geçerli olduğunu da ekledi. Halihazırda Starship, Teksas’taki “Starbase” istasyonunda Amade bir halde bekliyor. Her şey planlandığı üzere giderse, Starship Türkiye saati ile 15:00’da fırlatılacak.

Test uçuşu saat 14:15’te başlayacak olan YouTube canlı yayını aracılığıyla izlenebilecek. Her şey planlandığı üzere Starship fırlatılacak lakin yörüngeye ulaşmayacak. Starship’in 235 km’ye çıkması yani neredeyse yörüngeye yakın bir yüksekliğe erişmesi bekleniyor. 120 metre uzunluğunda olan Starship iki kısımdan oluşuyor. 33 Raptor roketli Üstün Heavy güçlendiricisi, roketin üst kısmı olan Starship’i amaca kadar yükseltecek ve akabinde anne roketten ayrılarak Dünya’ya Geri dönecek. 6 Raptor motorlu Starship yoluna bir müddet daha devam ettikten sonra Pasifik Okyanusu’nda bulunan üsse iniş yapacak.

“Başarı tahminen, cümbüş garanti”

Elon Musk’ın “başarı tahminen, cümbüş garanti” olarak nitelendirdiği bu birinci Deneyim temelinde Aka bir Ehemmiyet taşıyor. SpaceX Starship’i NASA’nın Artemis 3 astronotlarını 2025 yılında Ay’a indirmek için kullanacak.

Starship tıpkı vakitte SpaceX’in uzun vadeli Kızıl Gezegen’e yerleşme amacının bir modülü olarak astronotları Mars’a uçurmak için kullanmayı planladığı araç. Daha ayrıntılı bilgi için üstteki bakınız irtibatını kullanabilirsiniz. Çabucak aşağıda ise Starship canlı yayını bulunuyor. Yarın için saatinizi ayarlamanız ve test uçuşunu izlemeniz tavsiye edilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir