ABD casusluk endişesiyle Çin yapımı vinçleri yasaklamaya hazırlanıyor

Genel Nis 23, 2023 Yorum Yok
ABD’li yetkililer Çin istihbarat servislerine bilgi sızdırılması telaşı nedeniyle Huawei ve ZTE tarafından üretilen telekomünikasyon ekipmanlarının yanı Dizi Çin üretimi görüntü nezaret sistemlerinin kullanımını esasen yasaklamıştı. Bir sonraki adım, ABD limanlarında Çin üretimi gezer vinçlerin kullanımının yasaklanması olacak.

Business Korea tarafından servis edilen habere nazaran Amerika Birleşik Devletleri’ndeki liman vinçlerinin yüzde 80‘i Çin merkezli Shanghai Zhenhua Heavy Industries (ZPMC) şirketine ilişkin. ABD makamları, gelişmiş Çin imali vinçlerdeki yerleşik kamera ve sensörlerin hisli bilgileri Çinli yetkililere iletmek için kullanılabileceğinden korkuyor.

Vinçlerle casusluk iddiası

Vinçlerin, konteynerleri takip edip varış yerlerini varsayım edebilen sensörler içerdiği belirtildi. ABD’li yetkililer şu anda ülke limanlarında yabancı vinçlerin kullanımının yasaklanması üzerinde çalışıyor. Bu ortada Güney Kore‘nin de emsal bir adım attığını belirtelim. Çünkü ülke limanlarındaki vinçlerin yüzde 48.7’si Çin menşeli. Liman işletmecilerinin yerli vinç kullanması Mecbur hale getirilecek.

Güney Kore’de Ulusal İstihbarat Servisi mevzuyu araştırıyor. Yetkililer bu durumun ülke iktisadı ve güvenliği üzerindeki tesirlerini kıymetlendirme etabında. Soruşturmanın sonucu bu yılın birinci yarısında belirli olacak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir