Durdurulamayan yükseliş: AMD, dünyanın en hızlı 121 bilgisayarına güç veriyor!

Anakart Driverları, Donanım May 22, 2023 Yorum Yok
Dünyanın en süratli harika bilgisayarlarının yer aldığı Top 500 listesi bugün açıklandı ve AMD, bir evvelki yıla nazaran yüzde 29‘luk bir artışla 121 sistemle etkileyici galibiyet serisini sürdürüyor. Ayrıyeten AMD, Frontier süper bilgisayarıyla Top 500’de 1. sıradaki yerini korurken, birebir mimariyi Temel Meydan test ve geliştirme sistemi de Güç verimliliği ölçümlerinde Green 500 listesinde ikinci sırada yer almaya devam ediyor. genel olarak AMD, Green 500 listesindeki birinci on sistemden yedisine Sıkıntı sağlıyor.

AMD, harika bilgisayarlarda rakipsiz hale geldi

AMD dayanaklı Frontier, Intel destekli iki eksaflopluk Aurora‘nın yıllar süren gecikmelerden sonra hala kurulamamış olması nedeniyle gezegendeki Biricik tam nitelikli eksascale sınıfı üstün bilgisayar olmaya devam ediyor. Buna karşılık Frontier şu anda büsbütün çalışır durumda ve araştırmacılar tarafından Fazla sayıda bilimsel Amel yükünde kullanılıyor.

Bu ortada Frontier harika bilgisayarı Haziran 2022’de 1,02 exaflop performansla Top 500 listesine birinci Alelade girmişti. Lakin sistem Daimi olan güncelleniyor. nihayet güncelleme ile Bir arada sisteme ekstra 92 petaflopluk performans eklemesi gerçekleştirildi. Bu eklemeyle Birlikte Frontier’in süreç gücü yüzde 17 artarak 1,194 exaflop‘a yükseldi. Halihazırda Frontier sisteminde 8.699.904 CPU çekirdeği bulunuyor.

Bu sayılar bir karşılaştırma olmadan anlamsız geliyor olabilir. Top 500’de sekizinci sırada yer Meydan Perlmutter süper bilgisayarının tamamının süreç gücü Frontier’e eklenen 92 petaflop kadar. Listenin ikinci sırasındaki Supercomputer Fugaku bile Frontier’in yarısından daha az süreç gücüne sahip. Top 500 listesinin en üst sırada yer almak Kıymetli bir kilometre taşı, lakin AMD tarafından desteklenen diğer sistemlerin birçok da listenin başında yer alıyor. AMD CPU’ları tarafından desteklenen harika bilgisayarlar birinci on sıranın dördünü elinde tutmaya devam ederken, Intel ve IBM birinci on sıranın ikisine Güç veriyor. AMD ayrıyeten dünyanın en süratli 20 sisteminden 12’sine Güç veriyor.

AMD’nin Top 500, Green 500, HPCG ve HLP-MXP kıyaslamalarında üst sıralarda yer almaya devam etmesi ve yeni kurulan sistemlerdeki yüzde 50’lik hissesi, CPU’larının rakiplerinin karşısında performans avantajına sahip olduğunu açıkça gösteriyor. Intel takviyeli Aurora inşa edilmeye devam ede dursun AMD’nin bir sonraki adımı Frontier’den 1 numarayı alması beklenen 2 eksaflopluk El Capitan süper bilgisayarı olacak. Bu sistem, AMD’nin CPU ve GPU’ları tıpkı işlemci paketinde harmanlayarak exascale bir APU oluşturan devrim niteliğindeki Instinct MI300 silikonundan Sıkıntı alacak. Bu sistemin 2023’ün sonlarında faaliyete geçmesi bekleniyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir