Qualcomm, Arm çekirdeklerini bırakıyor: Apple’a rakip olacak

Genel May 22, 2023 Yorum Yok
Hatırlayacağınız üzere Qualcomm’un Arm çekirdeklerine veda etmeye hazırlandığından sizlere bahsetmiştik. Şimdi Snapdragon 8 Gen 3’ün, ARM CPU’ları içeren nihayet akıllı telefon yonga seti olduğu söyleniyor. Kısa mühlet Evvel Apple mühendislerinden oluşan Nuvia‘yı satın Meydan yonga devi, Snapdragon 8 Gen 4 ile Apple ”A” serisi işlemcilere rakip olabilir.

Snapdragon 8 Gen 4 sınıfında rakipsiz olabilir

Bildirilenlere nazaran Qualcomm, Snapdragon 8 Gen 4 için Cortex-X5 ve öteki ARM CPU dizaynlarını bir kenara bırakarak, Apple A serisi yongalara benzeri bir CPU yapılandırması ile karşımıza çıkacak. Buna nazaran yeni işlemcinin, Qualcomm tarafından tasarlanan iki performans çekirdeği ve altı verimlilik çekirdeğinden güç alacağı belirtiliyor. 

Bildiğiniz üzere Qualcomm’un var amiral gemisi Snapdragon 8 Gen 2, bir adet yüksek performans 3.19GHz ARM Cortex-X3 çekirdeği ile tanıtıldı. Sızıntılara nazaran Snapragon 8 Gen 3 ise, bu tasarımı koruyacak ve bir adet 3.70GHz saat suratında çalışan yüksek performanslı X-4 çekirdeği, dört performans çekirdeği ve üç verimlilik çekirdeğini Temel alacak. Ancak Snapdragon 8 Gen 4 itibariyle Özel bir 2+6 dizaynına geçilecek.

Bu yapılandırma, potansiyel olarak geliştirilmiş çoklu çekirdek performansına işaret ediyor. Öyle ki dala yakın kaynaklar, Snapdragon 8 Gen 4’ün M2’den daha süratli olacağını söylüyor. Amiral gemisi işlemcinin LPDDR6 dayanağı ve TSMC’nin N3E sürecini Temel alacağını düşünürsek, daha yüksek saat suratı ve verimlilikle bu argümanların gerçek olduğunu görebiliriz. Lakin bunun için bir mühlet daha beklememiz gerektiğini belirtelim.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir