Dünyanın en güçlü roketi gün sayıyor: İşte tüm detaylarıyla SpaceX Starship

Genel Nis 09, 2023 Yorum Yok
Elon Musk’un CEO’su olduğu SpaceX, dünyanın en kuvvetli roketi olan Starship’i fırlatmak için gün sayıyor. Musk, geçtiğimiz günlerde Starship’in fırlatılışa hazırlandığını aktarmış ve kısa bir görüntüde roketin fırlatma rampasındaki halini göstermişti. Bununla Bir arada 10 Nisan’da Starship’in bir prova testinin yapılacağı da aktarılıyor. temel fırlatma testi ise önümüzdeki günlerde gerçekleşecek üzere görünüyor.

SpaceX Starship Fazla yakında fırlatılacak

Kısa bir mühlet Evvel Musk, attığı bir twett’te Starship’in tekrardan fırlatmaya Amade olduğunu ve Gerekli düzenleyici onayının beklendiğini duyurdu. Kesin olmamakla birlikte 10 Nisan tarihinde bir fırlatma provası düzenlenecek. Burada sistemler Denetim edilecek. Şayet her şey yolunda giderse bu provadan bir hafta sonra (Muhtemelen 17 Nisan) FAA’nın yasal onayının akabinde birinci entegre uçuş testi gerçekleştirilecek. Bu ortada bütün bu tarihler muhakkak sebeplerle değişebilir, Örneğin Olumsuz hava durumu olursa denemeler bir sonraki güne yahut bir sonraki fırlatma penceresine sarkabilir.

SpaceX Starship ne yapacak?

Spaceflight Now’a nazaran bu yörünge test uçuşunda bir SpaceX Muhteşem Heavy ve Starship fırlatma aracı, Starship’in atmosfere tekrar girişinden ve Hawaii yakınlarına inişinden Evvel Dünya’nın yörüngesinde bir tam Periyot atmayı deneyecek.

Space Launch Now’a nazaran Muhteşem Heavy Füze güçlendiricisi uçuşun 170. saniyesinde ayrılacak ve Meksika Körfezi’ndeki Boca Chica fırlatma alanının yaklaşık 32 km açığına iniş yapacak; ikinci basamak (Starship) ise Hawaii’nin Kauai kentinin kuzeybatı kıyısının yaklaşık 100 km açığına inecek.

SpaceX Starship nedir?

SpaceX, büsbütün tekrar kullanılabilir bir roket-uzay gemisidir. 120 metre boyundaki bu roket, şimdiye kadar yapılmış en uzun ve en kuvvetli Uzay roketi pozisyonunda. Füze iki kademeden oluşmakta:

  • Super Heavy (ilk aşama): Sıvı oksijen ve metan yakan 33 Raptor motoru. Yekün 17.6 milyon libre itme gücü.
  • Starship (ikinci aşama): Altı Raptor motoru. Mürettebat yahut kargonun barındırılabildiği hepsi bir ortada bir Uzay aracı.

Yeniden kullanılabilirden harcanabilire (daha Çok kargo) ve altında Üstün Heavy roketi olan/olmayan Türlü konfigürasyonlarda kullanılan Starship, Ay’a iniş ve gezegenler ortası keşiften (özellikle Mars’ta bir koloni inşa etmek için) Dünya’da yörünge altı süpersonik uçuşlara kadar her şey için tasarlanmış yine kullanılabilir bir konsept pozisyonunda.

Starship Ay’a gidecek mi?

Esasında SpaceX ile NASA rakip değil, tam Tersine ortaklar. Nisan 2021’de NASA, SpaceX’i Artemis III görevi sırasında astronotları Ay yüzeyine götürecek bir iniş sistemi geliştirmesi için seçti. Bu misyon 2025 yılı için planlanmış olsa da ertelemeler beklenen.

Bu kontratın bir modülü olarak SpaceX, Artemis III’ten Evvel Ay’a mürettebatsız bir test misyonu ile gidecek. bütün bunların gerçekleşmesi için ise Starship’in tam olarak çalışır durumda olması kaide. Çünkü her şey bu rokete bağlı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir