Dünyanın en büyük yüzen rüzgar çiftliği faaliyete geçti: Alanında rakipsiz

Genel Kas 15, 2022 Yorum Yok
Norveçli güç firması Equinor, Hywind Tampen tesisinin birinci rüzgar türbininden Güç üretiminin Pazar günü öğlenden sonra gerçekleştiğini duyurdu. rüzgar çiftliği 2023’te tam faaliyete geçecek.

Dünyanın en Aka yüzen rüzgar çiftliği olarak tanımlanan Hywind Tampen, birinci elektriğini geçtiğimiz hafta sonunda üretmeyi başardı. Yıl bitmeden daha Çok türbinin de faaliyete alınması planlanıyor. Öte yandan bu tesisi kuran ise temelinde bir petrol şirketi olan Norveçli güç firması Equinor.

Rüzgar yenilenebilir bir güç kaynağı olsa da Hywind Tampen rüzgar çiftliği, şimal Denizi’ndeki petrol ve gaz alanlarındaki güç operasyonlarına Yardımcı olmak için kullanılacak. Equinor, Hywind Tampen tarafından üretilen birinci gücün de Gullfaks petrol ve gaz alanına gönderildiğini bildiriyor.

Hywind Tampen tamamlandığında rakibi olmayacak

Tamamlandığında dünyanın yüzer rüzgar kapasitesinin yarısını (yüzde 47) karşılayacak olan Hywind Tampen, toplamda 11 rüzgar türbininden oluşacak ve her biri 8,6 MW üretecek. Toplamda ise yaklaşık olarak 88 MW kapasiteye ulaşılmış olacak.

Rüzgar çiftliği Norveç kıyılarının yaklaşık 140 kilometre açığında, 260 ila 300 metre ortasında değişen derinliklerde yer almakta. rüzgar santralindeki türbinlerden yedisinin 2022′de devreye girmesi ve kalan dördünün de 2023′te kurulması planlanıyor. Equinor, Hywind Tampen’in Gullfaks ve Snorre sahalarının elektrik talebinin yaklaşık %35′ini karşılamasının beklendiğini söyledi. Şirket, “Bu, tesislerden kaynaklanan CO2 emisyonlarını yılda yaklaşık 200.000 ton azaltacak” diye ekledi. Bununla birlikte, fosil yakıtların üretimine Güç sağlamak için yüzen bir rüzgar çiftliğinin kullanılması biraz Tuhaf bir durum.

Öte yandan Equinor, Hywind Tampen’deki türbinlerin ortak bağlama sistemiyle Birlikte yüzen bir beton Bina üzerine kurulduğunu söyledi. Yüzer türbinlerin bir avantajı, sabit tabanlı türbinlere nazaran daha derin sulara kurulabilmeleridir. Bu sayede daha ağır rüzgarlara erişim imkanı olabiliyor. Bu ortada, bu yılın başlarında ak Saray, 2035 yılına kadar 15 gigawatt’lık yüzer rüzgar gücü kapasitesi hedeflediğini söyledi. Bu alanda Japonya ve Avustralya’nın da çalışmaları bulunuyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir