Dünya artık altı “ronnagram” ağırlığında: Yeni ölçü birimleri tanıtıldı

Genel Kas 19, 2022 Yorum Yok
Günümüz dünyasında bilgiler ve ölçümler Daimi olarak artıyor, onları Anlatım etmek için gereken ölçü ünitelerimiz ise bir müddettir yetersiz kalıyordu. Fransa’da dünyanın en Aka ve en Ufak ölçümlerini Anlatım etmek için toplanan memleketler arası ilim insanları yeni metrik ön ekleri belirledi: Ronna, quetta, ronto ve quecto.

Metrik sistem için üzerinde muahedeye varılan global standart olan Uluslararası Üniteler Sistemine (SI) otuz yılı aşkın bir müddettir birinci Defa yeni ön ekler ekleniyor. En Aka sayılar için ronna ve quetta ve en Ufak sayılar için ronto ve quecto ekleri kullanılacak ve böylelikle kilo ve mili üzere bilindik ön eklerin sayısı artacak.

Değişiklik, SI’yı yöneten ve kabaca her dört yılda bir Paris’in batısındaki Versailles Sarayı’nda toplanan 27. Tartılar ve Ölçüler genel Konferansı’na katılan dünyanın dört bir yanından ilim insanları ve hükümet temsilcileri tarafından kabul edildi.

Dünyanın yeni ağırlığı

Yeni ön ekler, kimi epey Aka objeler hakkında nasıl konuştuğumuzu kolaylaştırabilir. Birleşik Krallık Ulusal Fizik Laboratuvarı’ndan Richard Brown, “Mesafe yerine kütleyi düşünürsek, Dünya yaklaşık altı ronnagram ağırlığındadır” dedi. Yani, bu da altı ve akabinde 27 sıfıra (6.000.000.000.000.000.000.000.000.000) tekabül ediyor. Jüpiter ise yaklaşık 2 quettagram yükünde.

Yeni ön eklerin “sistemi geleceğe hazırlaması” ve dünyanın en azından önümüzdeki 20 ila 25 Yıl boyunca daha yüksek sayılara olan muhtaçlığını karşılaması bekleniyor. Öte yandan ön ekler ve üniteler disiplinler ortası bağlantısı de kolaylaştırıyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir