Dikey güneş panelleri, arazi tasarrufu ve su verimliliği sağlayabilir

Genel Şub 13, 2023 Yorum Yok
Ülkeler fosil yakıtlardan uzaklaşmak isterken, nihayet yıllarda güneş enerjisi alanında daha Çok İlgi göstermeye başladılar. Avrupa, Misli kışlarla uğraş etmek için güneş gücü kullanımını süratle artırırken bu alanda yenilikçi tahliller de geliştiriliyor. California merkezli bir şirket olan Sunstall’ın Sunzaun olarak adlandırdığı dikey güneş panelleri de tam olarak bu yeniliğin bir eseri.

Dikey güneş panelleri yüksek Meydan tasarrufu sağlıyor

Sunstall’ın dikey güneş panellerinin en Aka avantajı Meydan tasarrufu. Heyetim olarak klâsik güneş gücü sistemlerine Fazla benzeyen dikey güneş panelleri, farklı olarak çift yüzeyli bir forma sahip. Kurulduklarında bir çit yahut duvarı andıran bir manzara oluşturan dikey güneş panelleri, geleneksel panellerle tıpkı güç üretimini sağlayabiliyor. Bu paneller tarım alanlarındaki mahsulleri yüksek güneş ışığından koruyabiliyor ve tıpkı vakitte su kullanımını da azaltabiliyor.

Temelinde yükseltilmiş güneş panelleri sistemleri var ve çoklukla tarım alanları için kullanılıyorlar. Agrivoltaik olarak isimlendirilen sistem, tarım toprağındaki mahsulü ağır güneş ışığından korurken birebir vakitte su kaybını da azaltıyor. Fakat bu sistemlerin inşa maliyeti epey yüksek.

Öte yandan Sunstall’ın dikey güneş panelleri ise maliyet ve suram noktasında Fazla daha avantajlı ve basit bir yapıya sahip. Bu paneller çift yüzeyli olduğundan Dolayı suram kısıtlamalarından da muaf oluyorlar. Bu ortada Sunzuan’ın 43 panelli dikey sistemi şu anda Kaliforniya’daki bir şarap imalathanesinde heyeti ve 23kW Güç üretiyor. Dikey güneş panelleri yalnızca tarım alanlarında değil tıpkı vakitte yol kenarları, demiryolları, çitler ve hatta balkonlarda da kullanılabilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir