Çinli Zhihui, GTX 1650 ile aynı performansa sahip bir GPU geliştirdi

Anakart Driverları, Donanım Şub 27, 2023 Yorum Yok
Bir Öbür Çinli üretici daha gözünü GPU pazarına dikti. Zhihui Microelectronics birinci GPU’sunu tanıttı. GeForce GTX 1650 düzeyinde performans sunduğunu sav ediyor, lakin daha yüksek Güç verimliliği vaat ediyor.

IDM929 GPU, Zhihui Microelectronics tarafından geliştirilen IDMV mimarisine dayanmakta. Üretici ayrıntılarını şimdi paylaşmadı. Şirket yalnızca GPU’nun 19,2 Gpix/s piksel doldurma suratı ve 76,8 Gtexel/s doku doldurma suratı sağladığını, grafik yongasının hesaplama performansının (muhtemelen FP32 işlemlerinde) 2,5 Tflops olduğunu ve bunun 2020 ortalarında piyasaya sürülen GeForce GTX 1650 ile karşılaştırılabilir olduğunu açıkladı.

Yüksek güç verimliliği sunuyor

IDM929 GPU, H.264, MPEG2, MPEG4, VC-1, DivX ve VP6 kod çözmeyi dayanağına sahip ve birebir vakitte çip, dört görüntü arabirimini destekliyor: DVI, HDMI ve D-Sub/VGA. GPU 14nm süreç teknolojisi kullanılarak üretilmiş ve 14nm süreç teknolojisine dayalı bir GPU için çok düşük bir frekans olan 1.2GHz‘e kadar çalışıyor.

Çipin yüksek Sıkıntı verimliliğinin tam olarak düşük frekansı nedeniyle elde edilmiş olması Fazla muhtemel. Şirketin geliştirdiği yeni çiplerin, masaüstü ve dizüstü bilgisayarlara ek olarak gömülü sistemlerde kullanılması planlanıyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir