Çin’den ABD’ye Micron misillemesi!

Anakart Driverları, Donanım May 22, 2023 Yorum Yok
Çin’in siber Emniyet düzenleyicisi, Çinli firmaların ABD’li hafıza üreticisi Micron Technology‘den çip satın almasını yasakladı. Reuters’in haberine nazaran, Çin Siber Uzay Yönetimi (CAC) pazar günü yaptığı açıklamada, şirketin eserlerinin devlete ilişkin bankalar ve telekom operatörleri de iç olmak üzere kritik Çin bilişim altyapısı için “önemli Emniyet riskleri” oluşturduğu belirtildi.

Çin’den Micron’a yasak

Alınan karar temelinde bekleniyordu çünkü Çin, Mart ayının sonunda Micron özelinde bir İthalat denetimi gerçekleştireceğini duyurmuştu. Sonuç olarak Micron’un yasaklanması ABD’nin yaptırımlarına karşı uygulanmış bir misilleme olarak görüldü.

ABD’deki en Aka hafıza üreticisi pozisyonunda olan Micron için Çin pazarı firmanın yıllık gelirinin yaklaşık yüzde 10’unu oluşturuyor. Fakat Micron’un eserlerini satın alıp Çin’e ithal eden birçok firma da bulunuyor. Bu bağlamda aktarılanlara nazaran alınan yasak kararı yalnızca Çinli firmalar için geçerli. Yani, Çin’de üretim gerçekleştirilen yabancı firmaların yasaktan etkilenmesi beklenmiyor.Çinli firmaların Gerekli hafıza muhtaçlıklarını Güney Koreli SK Hynix üzerinden karşılaması bekleniyor.

Micron’dan yapılan açıklamada, “Sonucu ve sonraki adımlarımızı kıymetlendiriyoruz. Çinli yetkililerle görüşmelere devam etmeyi dört gözle bekliyoruz.” ifadeleri kullanıldı. Bu ortada CAC, yasaktan hangi Micron eserlerinin etkileneceğini ve şirketin çipleriyle ilgili hangi Emniyet kaygılarına sahip olduklarına dair detayları paylaşmadı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir