Driver İndirin | Ücretsiz Driver İndir

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Çin’deki yarasalarda COVID-19 benzeri virüsler bulundu

Çin’deki yarasalarda COVID-19 benzeri virüsler bulundu

admin admin -
12 0
Yunnan Enstitüsü‘ndeki araştırmacılar yarasalarda insanlara bulaşabilen beş ‘endişe verici‘ virüs keşfetti. Çalışmanın ön baskısı bioRxiv arşivinde yayınlandı.

Tüm virüsler zoonotiktir, yani bir cinsten başkasına bulaşabilirler. genel olarak, bu Cin patojenler beşerler için risk oluşturmaktadır. Araştırmacılar, virüslerden biri olan BtSY2‘nin SARS-CoV-2 (COVID-19) ile benzerlikler taşıdığını ve bu nedenle hayvandan insana bulaşma mümkünlüğünün daha yüksek olduğunu söylüyor.

Araştırmada “SARS-CoV-2’ye benzer yeni bir rekombinant koronavirüs de iç olmak üzere, insanlar yahut çiftlik hayvanları için patojenik olabilecek beş virüs türü tespit ettik. Çalışmamız tipler ortası virüs bulaşmasının yaygınlığını vurgulamaktadır.” ifadeleri yer alıyor.

Aynı şahsa aniden Çok virüs bulaşabilir

Araştırmacılar, Çin’in güneyindeki Yunnan eyaletinde 15 tipten 149 yarasanın rektumundan örnekler aldı. Çalışmaları sırasında beş virüsün DNA’sını dizilemeyi başardılar. Endişe verici olan, bir şahsa aynı anda birden Çok virüsün bulaşabilecek olması.

Uzmanlar, virüs salgınlarının birçoklarının yarasalarla temas eden beşerler yahut evcil hayvanlardan kaynaklandığını söylüyorlar. ilim insanları gelecekteki salgınları önlemek için virüsler üzerinde daha Çok çalışma yapılması konusunda hemfikir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir