Madalyonun iki yüzü: Apple sizi sandığınızdan daha çok izliyor

Genel Oca 10, 2023 Yorum Yok
Teknoloji devi Apple, diğer şirketlere göre kullanıcı bilgilerinin saklanması, güvenliği ve kapalılığı konusunda epey hisli bir tavır sergiliyor. Lakin Apple’ın iPhone’lardan kullanım datalarını nasıl topladığıyla ilgili yeni bir test, firmanın kullanıcı bilgilerini toplamadığını taahhüt etmesine rağmen hisli bilgileri topladığını ortaya koyuyor.

Apple, resmi aygıt Tahlili ve Zımnilik sayfasında iOS aygıt Tahlili için şunları söylüyor; “iPhone Tahlili, donanım ve işletim sistemi özellikleri konusunda detaylar, performans istatistikleri ve aygıtlarınızı ve uygulamaları kullanma haliniz hakkındaki bilgileri içerebilir. Toplanan bilgilerin hiçbiri kimliğinizin kişisel olarak teşhis edilmesini sağlamaz.”

Apple, ferdî bilgileri toplamadığını belirtse de topluyor

Öte yandan güvenlik firması Mysk araştırmacıları Apple’a gönderilen bilgi tahlillerinin DSID (Directory Services Identifier) ismi verilen kalıcı, değiştirilemez bir kimlik numarası içerdiğini gösteriyor. Bu bilgilerin içerisinde tam isminiz, telefon numaranız, doğum tarihiniz, e-posta adresiniz ve daha fazlası gibi hisli olabilecek kullanıcı bilgilerinin olduğu ortaya çıkarıldı. Apple her ne kadar ferdî bilgilerin Apple ile paylaşılmadığını yahut hiçbir yere kaydedilmediğini belirtse de durum o denli değil. Mysk’in testleri, direkt isminize bağlı olan DSID’in Apple’a diğer bütün analitik bilgilerle tıpkı pakette gönderildiğini gösteriyor.

Bulgular, Apple’ın kapalılık problemleri ve vaatleri hakkındaki nihayet keşifleri daha da berbatlaştırıyor. Bu ayın başlarında Mysk, Apple’ın “iPhone Tahlilini Paylaş” isimli bir iPhone ayarını kapattığınızda bile tahlil bilgilerini topladığını keşfetti. İlgili bilgilerin ortaya çıkmasından sonra Apple’a bu hususta müşterilerini kandırdığı argümanıyla toplu dava açıldı.

Tüm bilgiler toplanıyor

Teorik olarak Apple, kimlik numarasının şahsî bilgi olmadığını argüman edebilir. Fakat, dünya çapında bilgi düzenleme standardını belirleyen devasa Avrupa kapalılık yasası olan GDPR, ferdî bilgileri, kimlik numaraları da iç olmak üzere bir kişiyi “doğrudan yahut dolaylı olarak” tanımlayan rastgele bir bilgi olarak tanımlar.

Yapılan testlerde birtakım durumlarda, tahlil datalarının her hareketinizle ilgili detaylar içerdiğini de orta koyuyor. Yani, neye dokunduğunuz, hangi uygulamaları aradığınız, hangi reklamları gördüğünüz ve makul bir uygulamaya ne kadar mühlet baktığınız iç olmak üzere gerçek vakitli olarak yaptığınız her şey Apple’a gönderiliyor. Araştırmaları yapan  Tommy Mysk, keşfettiği bulguların kendisi için de bir şok olduğunu belirtiyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir