Çin, yeni masaüstü işlemcisini tanıttı: İşte ilk bilgiler

Anakart Driverları, Donanım May 08, 2023 Yorum Yok
ABD yaptırımlarının akabinde Lokal çip üretimini arttırmak için harekete geçen Çin, çip sanayisinin üzerindeki baskıyı hafifletmek ve engellemeleri azaltmak ismine en Aka mali teşvik paketlerinden birini hazırlıyor. Bu bağlamda Çinli üreticilerin yavaş yavaş CPU ve GPU pazarına adım atmaya başladığını görüyoruz. Artık bunun yeni bir örneği daha yaşandı. Çin’de sunucu eserleri ile tanınan PowerLeaderPowerStar P3 isimli yeni masaüstü işlemcilerini tanıttı.

Çin’in yeni işlemcisi PowerStar P3 neler sunuyor?

PowerLeader, PowerStarP3’ün Özellikle devlet sistemleri, güç sanayisi, finans, medikal ve ayrıyeten oyun üzere masaüstü kullanıcıları için Özel olarak tasarlandığını söylüyor. Resmi tanıtım görseline bakıldığında ise, PowerStar P3’ün 3.7GHz Temel saat hızına sahip olduğunu görüyoruz. Fakat daha Çok ayrıntı şimdi paylaşılmadı. Ayrıyeten yeni işlemcinin, Intel Core i3-10105 ile şaşırtıcı bir benzerlik taşıdığını da belirtelim. 

O denli ki, yeni işlemci için kullanılan model numarası P3-01105. Intel tarafında karşımıza çıkan model numarası ise i3-10105. Bu durum, PowerStar P3 tekrar markalanmış bir Intel Core işlemci mi sorusunu gündeme getiriyor. Lakin bunu öğrenmek için bir mühlet daha beklememiz gerekecek.

Yeni duyuruya ek olarak Çinli üretici, küçük form faktörüne sahip P3 işlemcili bir PC modelini de sergiledi. PT620P olarak isimlendirilen bu sistemin, Windows işletim sistemini desteklediği belirtiliyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir