Çin 2028 yılına kadar Ay’da nükleer enerjiyle çalışan üs kuracak

Genel Oca 09, 2023 Yorum Yok
Çin’in hem Ay’a hem de uzaya ait planları için keşif programları hazırlayan baş dizayncı Vu Veyrın, Çin’in devlet televizyonuna (CCTV) konuştu. Çin, Veyrın’ın söylediğine nazaran Ay’a on Yıl içerisinde beşerli seferler düzenleyecek ve 6 Yıl içerisinde nükleer güçle çalışan bir üs kuracak.

 

Bilimsel araştırma istasyonunun temelleri atılacak

Çin, Emre Aytekin’in yazdığı ve Anadolu Ajansı’nın yayımladığı ilgili habere nazaran 3 Yıl Evvel Çang’ı 4 isimli robotik aracı Ay’ın karanlık yüzüne indiren birinci ülke oldu. Çang’ı 5 ise bundan 2 Yıl sonra fırlatıldı. Bu araç Ay’ın yüzeyinden kaya ve toprak örnekleri toplayıp bunları insanlara ulaştırdı. Vu Veyrın’ın CCTV’ye nükleer güçle çalışan üs ile ilgili söylediği kelamlar şu halde:

On Yıl içinde Ay’a beşerli seferler düzenlemeyi öngörüyoruz. 2028’e kadar nükleer güç ile çalışacak bir üs kurmayı amaçlıyoruz. Çin mitolojisindeki Ay tanrıçasının ismini taşıyan keşif vazifelerine istikbal yıllarda yenileri eklenecek.

Ay’ın karanlık yüzünden kaya ve toprak örnekleri toplamak üzere Çang’ı 6, Güney kutbunda keşif yapmak üzere Çang’ı 7 vazifeleri planlanıyor. 2028’de planlanan “Çang’ı 8” vazifesi ile Ay’ın Güney kutbunda bir bilimsel araştırma istasyonunun temelini oluşturacak bir üs kurmayı hedefliyoruz.

Bu üs yörüngedeki bir uydu, iniş mekiği, inip kalkabilen bir keşif aracı, tekerlekli gezginci keşif aracı ve öbür teknik donanımlardan oluşacak. Ay istasyonunun uzun vadeli olan yüksek güç muhtaçlığına karşılık vermesini sağlayan yeni bir sistem geliştiriyoruz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir