Çift kutuplu internet tehlikesi! Çin, ABD’ye rakip denizaltı internet kablosu döşeyecek

Genel Nis 06, 2023 Yorum Yok
Çin devletine ilişkin telekom şirketleri Asya, Orta şark ve Avrupa‘yı birbirine bağlayacak ve ABD destekli misal bir projeye rakip olacak 500 milyon dolarlık bir denizaltı fiber-optik internet kablo ağı geliştiriyor. Çin ve ABD ortasındaki teknoloji savaşı ışığında bu proje internetin dokusu için risk oluşturabilir.

Proje hakkında bilgilere sahip olan şahısların Reuters’e bildirdiğine göre Çin’in önde gelen üç telekomünikasyon firması (China Telecom, China Mobile Limited ve Unicom) dünyanın en gelişmiş ve geniş kapsamlı denizaltı kablo ağlarından birinin haritasını çıkarıyor.

Çin, ABD’ye alternatif internet çizgisi kuruyor

Çin’in bu projesinde kurulacak deniz altı internet ağı, birinci olarak Hong Kong’u Çin’in ada eyaleti Hainan‘a bağladıktan sonra Singapur, Pakistan, Suudi Arabistan, Mısır ve Fransa’ya kadar uzanarak EMEA bölgesini kapsayacak. Bu projenin toplamda 500 milyon dolara mal olacağı belirtilirken döşenecek olan kablonun üretimi Huawei’nin Yan şirketi HMN Technologies tarafından üretilecek.

Denizaltı kabloları bütün memleketler arası internet trafiğinin yüzde 95’inden fazlasını taşımakta. On yıllardır bu yüksek süratli kanallar, bilgilerin dünya çapında problemsiz bir biçimde devinim edebilmesi için bu geniş ağları inşa etmek üzere kaynaklarını bir ortaya getiren telekom ve teknoloji şirketleri tarafından yapılıyor. Fakat casusluk ve sabotajlara karşı savunmasız olan bu kablolar, ABD ve Çin ortasında tırmanan rekabette bir silah haline geldi.

Çin liderliğindeki EMEA projesinin, ABD’li SubCom firması tarafından inşa edilmekte ve Singapur’u Pakistan, Suudi Arabistan, Mısır ve güzergah üzerindeki yarım düzine ülke üzerinden Fransa’ya bağlayacak olan SeaMeWe-6 (Güneydoğu Asya-Orta Doğu-Batı Avrupa-6) isimli Öbür bir kabloya doğrudan rakip olması amaçlanıyor. Bu çizginin birinci olarak HMN Technologies tarafında inşa edilmesi planlanmıştı lakin ABD’nin baskıları sonucu proje SubCom’a devredildi.

Çift kutuplu internet

Çin’in alternatif projesinde Fransa, Pakistan, Mısır ve Suudi Arabistan ile bir mutabakat zaptı da imzalanmış durumda. Çinli şirketler ayrıyeten Singtel olarak bilinen devlet denetimindeki Singapore Telecommunications Limited ile de görüşmelerde bulunurken Asya, Afrika ve Orta Doğu’daki öbür ülkelere de konsorsiyuma katılmaları için davette bulunulduğu belirtiliyor.

Uzmanlar oluşacak çift kutuplu internetin düzgün sonuçlarının olmayacağını aktarıyor. Bunun ekonomik ve ticari etkilerinin epey derin olabileceği ve güvensizliğin daha da artacağının altı çiziliyor. ek olarak çift kutuplu internet ağının oluşması halinde casusluğun da artacağına inanılıyor. Aka denizaltı kablo projelerinin Fikir etabından teslimat etabına geçmesi çoklukla en az üç Yıl sürüyor. Çinli firmaların mukaveleleri Yıl sonuna kadar tamamlaması ve EMEA denizaltı ağının 2025 yılı sonuna kadar çevrimiçi hale getirilmesi hedefleniyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir