Japonya, Bayraktar TB2 SİHA almayı değerlendiriyor!

Genel Nis 06, 2023 Yorum Yok
Baykar Teknoloji tarafından üretilen Bayraktar TB2 SİHA’ya olan İlgi büyümeye devam ediyor. Japon basınında çıkan haberlere nazaran Japonya, Bayraktar TB2 SİHA sistemlerini satın almayı Önemli bir formda pahalandırıyor. Bayraktar TB2 SİHA halihazırda 28 ülke tarafından kullanılıyor ve Japonya ile bu sayı 29 olmaya Fazla yakın.

Japonya, Çin ve Rusya’ya yanıt vermek istiyor

Nikkei’nin bildirdiğine nazaran Japonya Öz Savunma Kuvvetleri (Self-Defense Forces – SDF), ülkenin hava savunmasını savunmak için beşerli jetler yerine insansız hava araçlarını kullanmayı planlıyor. Japonya, özellikle Çin ve Rusya tehdidine karşı insansız hava araçlarını kullanacak. Çünkü Japonya’ya nazaran Çin ve Rusya ülke sonlarını ihlal etmekte ve bu ihlalleri kovuşturmak için yapılan operasyonlar Önemli maliyetler doğurmakta.

Japon Öz Savunma Kuvvetleri’ne göre 2021 yılında Japonya, hudutlarını tehdit eden yabancı uçaklar için tam 1.004 Defa jet havalandırmak zorunda kaldı. Çin ordusu Japon hava alanı yakınındaki operasyonları artırdıkça, bu Cin hareketlerin sıklığının ve maliyetinin de arttığı belirtiliyor. Japonya, İHA’ların olağan jetlere nazaran 40 kat daha ucuz maliyetleri olduğu aktarılıyor. Bu nedenle İHA’lar ülke hududunu gözetlemek için İdeal bir pozisyona yükseliyor.

Bayraktar TB2 ve MQ-9 Reaper test edilecek

Aktarılanlara nazaran Japonya Öz Savunma Kuvvetleri iki seçenek üzerinde duruyor: Bayraktar TB2 yahut ABD imali MQ-9 Reaper. Japonya’nın her iki platformu da test edeceği söyleniyor. Japonya, bu İHA’ları hava alanını taciz eden tayyare yahut gemileri uzaklaştırmak için kullanmayı düşünüyor. Drone ve İHA’ların kullanımı Japonya’nın geçen yılın sonunda kabul ettiği strateji planlarının Kıymetli bir kısmını oluşturduğu da biliniyor.

Japonya, Bayraktar TB2 üzere İHA’ları kullanarak maliyetleri ve işçi riskini azaltmayı hedefliyor. Japonya’ya nazaran İHA’lar tam bir “oyun değiştirici”.

Japonya’nın ilgisi yeni değil

Bununla Bir arada geçtiğimiz Yıl Mart ayında, Baykar genel Müdürü Haluk Bayraktar, “Yakında birinci uçuşunu gerçekleştirecek TB3, Japonya’nın Izumo sınıfı platformları için Fazla Müsait olacak. İHA’nın katlanabilir kanatları, bir taşıyıcının sabit kanatlı uçaklardan daha Çok İHA barındırmasını sağlayacaktır. Japonya, Muhtemel olan en kısa müddette silahlı insansız hava araçları edinmelidir.” açıklamalarında bulunmuştu. Bununla Birlikte geçtiğimiz hafta Japonya’nın Türkiye Büyükelçisi SUZUKI Kazuhiro bir heyet ile Baykar’a bir ziyaret gerçekleştirmişti.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir