AMD Ryzen 7 7800X3D, 5.4 GHz’e hız aşırtıldı

Anakart Driverları, Donanım Nis 06, 2023 Yorum Yok
AMD’nin merakla beklenen 3D V-Cache işlemcisi Ryzen 7 7800X3D üzerindeki ambargo Son sona ermiş durumda. Bu bağlamda performansı ve bu performansı sunduğu fiyatıyla olumlu yorumlar almayı başaran işlemci, şimdi 5.4 GHz’e kadar Hız aşırtıldı. Pekala 5.0GHz hududu aşıldığında 7800X3D neler sunuyor? Gelin daima birlikte bakalım.

AMD Ryzen 7 7800X3D, 5.4 GHz’e Hız aşırtıldı

Bilmeyenler için Ryzen 7000 3D V-Cache ailesi, anne akım X serisine kıyasla daha düşük TDP, saat suratları ve Hız aşırtma kilidiyle geliyor. Bu noktada AMD, Precision Boost Overdrive (PBO) ve Curve Optimizer üzere birkaç istisna sunuyor olsa da, çip üzerinde manuel Hız aşırtmayı periyot dışı bıraktı. Lakin görünüşe nazaran Hız aşırtma uzmanları, her Vakit olduğu üzere bu sonları aşmaya devam edecek.

SkatterBencher tarafından gerçekleştirilen denemelerde, ASUS ROG Crosshair X670E Hero anakart ve Özel bir sıvı soğutma sistemi ile test edilen Ryzen 7 7800X3D, anakart üzerinde yer alanExternal Clock Generator yardımıyla 5,4 GHz suratlara ulaşmayı başardı. Lakin Laf konusu sürecin, son kullanıcılar için biraz karmaşık olduğunu belirtelim.

Nitekim SkatterBench, Ryzen 7800X3D’nin voltaja karşı Fazla hisli olduğunu, bu nedenle manuel Hız aşırtmanın varsayılan olarak devir dışı bırakıldığını belirtiyor. Ufak artışlar bile CPU’yu bozabilecek termal sıkıntılara yol açabilir.

Yayınlanan test sonuçlarına baktığımızda, Ryzen 7 7800X3D’nin performansında genel olarak yüzde 7,7’lik ve tek çekirdekli saat suratında yüzde 10’luk bir artış kaydedilğini görüyoruz. Hız aşırtma oyun performansında minimal bir ayrım sunsa da, süreç performansını Temel Meydan Cinebench R23 ve Geekbench’te Aka bir yükseliş Laf konusu.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir