Chrome’un Bellek ve Enerji Tasarruf modları geniş çapta kullanıma sunuldu

Yazılım Şub 19, 2023 Yorum Yok
Geçtiğimiz Aralık ayında Mac, Windows, Linux ve Chromebook’lar için Google Chrome’a hafıza ve Güç Tasarrufu modları gelmişti. Yakın bir vakitte ise Google, bu modları geniş çapta kullanıma sundu.

Chrome hafıza ve Güç Tasarrufu modları nasıl çalışır?

Bellek Tasarruf modu, bilgisayarınızdaki öbür sayfalara ve uygulamalara daha Çok kaynak sağlamak için aktif olmayan sekmelerdeki belleği boşaltarak çalışır. Faal olmayan sayfalar, sekme şeridinde görünür durumda kalacak ve o sayfalara gittiğinizde tekrar yüklenecek.

Chrome‘u daha süratli bir hâle getiren mod ile ilgili meseleler yaşarsanız yahut sekmenin yenilenmesini beklemek istemiyorsanız Chrome, bu siteleri her Vakit etkin tut listesine manuel olarak sayfa eklemenize İmkan tanımakta.

Enerji Tasarruf modu ise Chrome’un arka plan aktifliğini ve görsel efektleri sınırlayarak pil gücünü korur. Bu modu otomatik olarak aktifleştirmeniz için Chrome size iki seçenek sunar:

  1. Yalnızca pilim %20 yahut daha düşük olduğunda aç.
  2. Bilgisayarımın fişi çekildiğinde aç.

Bellek ve Güç Tasarrufu modları varsayılan olarak aktif bir hâlde aygıtınıza gelmekte. Bu modları, Chrome Ayarları > Performans kısmından açıp kapatabilirsiniz. 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir