ChatGPT’nin yeni kalbi GPT-4, yaptıklarıyla büyülüyor ve endişelendiriyor

Yazılım Mar 15, 2023 Yorum Yok
Bundan yalnızca saatler Evvel OpenAI, yeni lisan modeli GPT-4’ü tanıttı. çok modlu bir yapıya kavuşan yeni Yapay zekâ modeli, evvelki versiyonu olan GPT-3.5’e nazaran birtakım Fazla Değerli geliştirmeler aldı. var kusurlarından arındırılan yapay zekâ artık görsel girdileri de kabul ederek kullanım senaryosunu neredeyse sınırsız bir hale getiriyor.

ChatGPT ve Dall-E üzere Yapay zeka araçlarının sahibi olan OpenAI, halihazırda GPT-4’ü kullanıma sürmüş durumda. Evvelki haberimizde bahsettiğimiz üzere GPT-4 bir müddettir Microsoft’un yeni Bing’inde yer alıyordu. Artık ise ChatGPT Plus versiyonunda bir bekleme listesi aracılığıyla herkesin kullanımına sunulmuş durumda.

OpenAI, yeni GPT-4’ün neler yapabildiğini göstermek için bir demo aktifliği hazırlayarak bizlere sınırsız kullanım senaryosunun kapısını açtı. Bu kapıdan girip girmemek sizin elinizde olsa da GPT-4 Fazla Aleni bir biçimde hangi işi yapıyor olursanız olun size Aka yararlar sağlayabilir. Öte yandan yanıtların doğruluğu konusunda ise ihtarlar devam ediyor.

GPT-4 neler yapabiliyor?

GPT-4, bir Yapay zeka modeli ve AGI olarak tanımladığımız “yapay genel zeka” olmaktan hala Fazla uzak. Fakat bu bir eksiklik değil, GPT-4 kendi başına inanılmaz bir “teknoloji.” Örneğin, GPT-4 ile 1972 yılında yapılan en eski arcade oyunlardan birisi olan Pong’u yapmak yalnızca 60 saniye sürüyor. Modelden yalnızca “Pong gibisi bir oyun oluşturmak istiyorum, bunu yapmak için en âlâ lisan nedir? Ayrıyeten onu inşa etmek için Replit’i kullanmak istiyorum” sorgusunu istemek bir oyun yapmak için kâfi. Fakat yapılabilenler bununla sonlu değil.

Avukat olabilir

Daha evvelki haberlerimizde DoNotPay isimli bir teşebbüsün Yapay zeka avukatı olarak hizmet edeceğini aktarmıştık. GPT-4 ile bir dava dosyası oluşturmak yalnızca birkaç dakika alıyor. Bir örnekte GPT-4 ile güçlendirilmiş ChatGPT’den spam aramalar yapan birisi hakkında federal dava hazırlaması isteniyor. Davada talep edilen tazminatın 1500 dolar olduğu da belirtiliyor. Birkaç saniye içinde ise ChatGPT, size bir dava belgesi veriyor.

Görselden web sitesine

Bunlar gereğince etkileyici gelmediyse OpenAI’ın kendi demo etkinliğinde gösterdiği bir kullanım senaryosu var. GPT-4, Ufak bir kâğıda elle çizilmiş bir taslağı fonksiyonel bir web sitesine dönüştürebiliyor. Çünkü üstte dediğimiz üzere GPT-4 görsel girdileri kabul edebiliyor. Yani sorguya bir fotoğraf ekleyerek modelden benzeri bir şey yapmasını yahut görseli açıklamasını istemeniz mümkün. Bu senaryoda Ufak bir latife web sitesi yapılmış.

İlaç keşifleri yapabilir

GPT-4 birebir vakitte Fazla daha “kâşif” bir yapıya sahip. mesela GPT-4’ten bir ilaç keşfi yapmasını istemek mümkün. Halihazırda olan bir ilacı GPT-4’e verip onandan benzer özelliklere sahip bileşikler bulmasını ve ayrıyeten bunların patentli olmamasını talep etmek mümkün. Hatta, bulunan bileşiklerin tedariği için bir sipariş formu bile oluşturulabiliyor. Bu özellik, baktığınız açıya bağlı olarak Üzücü de bir özellik. Bu özelliğin Kötü niyetli bir biçimde kullanılması Muhtemel ancak etik pahalara uyarak kullanılırsa da mükemmel sonuçların ortaya çıkması kaçınılmaz.

GPT-4, mukavelelerle aranız âlâ değilse kurtarıcınız olabilir. Bir örnekte Ethereum mukavelesinin eksiklikleri isteniyor ve model birkaç saniyede eksikliklerin, istismar edilebilecek alanların ve mümkün yararlanılabilecek yolların altını çiziyor.

Flört uygulamalarını geliştirebilir

GPT-4 ile Bir arada daha şahsileştirilmiş, gayeli reklamlar hayatımıza girecek üzere duruyor. Bunun Ufak bir kesitini aslında bir flört uygulaması örneğinde görüyoruz. Kullanıcıların bilgi girdisini tahlil edip en gerçek eşleştirmenin yapılabilmesi sağlanıyor.

Sonuç olarak GPT-4 için radikal bir yenilik diyemem fakat GPT-3.5 modelinin üstüne tonlarca şeyin konulduğunu söyleyebilirim. İster bir Pong oyunu yapın ister bir yılan oyunu, ister bir dava evrakı oluşturun isterse kağıda çizdiğiniz taslağı gerçek bir web sitesine dönüştürün. Seçenekler Fazla geniş.

Öte yandan evvelki sürümlerde olan birtakım Değerli açıklıklar da giderilmiş durumda. hisli sorgulara karşı daha dikkatli olan GPT-4, önyargılarından daha fazla arınmış, şiddet telaffuzlarını daha Çok azaltmış durumda. OpenAI, yeni modelin eksiksiz olmadığının altınızı da çiziyor, yani hala ziyanlı telaffuzlar görmek mümkün. Bunun yanında “bilginin doğruluğu” kısmında geliştirmeler olsa da çıktının doğruluğunu araştırmak, yanlış olabileceğini göz önünde bulundurmak kıymetli. Daha Çok ayrıntı için aşağıdaki demo görüntüsünü izleyebilir yahut kaynak kısmında GPT-4’ün teknik raporunu inceleyebilirsiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir