ChatGPT destekli insansı robot Kıbrıs’ta sınıflara girdi

Yazılım Nis 04, 2023 Yorum Yok
OpenAI’ın geliştirdiği Yapay zeka dayanaklı sohbet botu ChatGPT, Kasım 2022’de çıktığından bu yana teknoloji dünyasını kasıp kavurmaya devam ediyor. ChatGPT yalnızca teknoloji dünyasını değiştirmiyor birebir vakitte Fazla farklı sanayiler için de fırsatlar oluşturuyor. Bunlardan birisi de eğitim alanı. Güney Kıbrıs’ta üç İdadi öğrencisi ve öğretmenler tarafından ChatGPT takviyesiyle geliştirilen Alnstein adlı robot sınıflara girmeye hazırlanıyor.

ChatGPT sınıflara giriyor

Albert Einstein‘ın ismine Yapay zekânın kısaltması eklenerek “Alnstein” ismi elde edilirken bu robot, Kıbrıs’taki üç Pascal Okulu tarafından inşa edildi. Bu robota OpenAI’ın ChatGPT sohbet botu eklenerek kabiliyetleri artırıldı. Bir ekrana ve mimikleri taklit eden yüze sahip olan Alnstein, kendisine sorulan sorulara sesli olarak Karşılık veriyor.

Alnstein robotu Matematik kitabı neden üzgündür? – Zira Fazla Çok sorunu vardır şeklinde Ufak latifeler yapabilirken Yunanca konuşabiliyor. Tıpkı vakitte Albert Einstein’ın izafiyet teorisinin sınıfta nasıl öğretilebileceği konusunda tavsiyelerde de bulunabiliyor. Velhasıl ChatGPT’nin yapabildiklerini yapıyor diyebiliriz.

Sistemin Yapay zeka entegrasyonunu yapan 16 yaşındaki öğrenci Richard Erkhov, Yapay zekanın katlanarak gelişmeye Amade olduğunu söylerken “Eğitim ve tıp üzere hayatın pek Fazla alanında Yardımcı olabilir” tabirlerini kullandı. 15 yaşındaki Öbür bir Talebe olan Vladimir Baranov ise teknolojinin “inanılmaz” olduğunu ve robotun insan kanısını taklit ettiğini ve beşerler üzere karşılıklar verdiğini belirtiyor.

Projeye iç olan öğretmenler AInstein’ın kesin emelinin eğitim sistemine iç edilmesi olduğunu söylüyor. Öğretmen ve proje başkanı Elpidoforos Anastasiou, “Bu Fazla etkileşimli bir tecrübe. Öğrenciler ona sorular sorabilir, Karşılık verebilir ve hatta öğretmenlerin dersi daha tesirli bir biçimde anlatmasına Yardımcı olabilir” dedi.

Alnstein: Yapay zekadan korkulmamalı

AInstein, teknolojinin korkulacak bir şey olup olmadığı sorusuna ise şu karşılığı veriyor; “Yapay zekayı yaratan ve Denetim eden insanlardır. Onun geliştirilmesi ve uygulanmasının insanlığın uygunluğuna hizmet etmesini sağlamak da bize düşüyor. Bu nedenle Yapay zekadan korkmamalı, tersine ona dikkatli ve Mesul bir formda yaklaşmalıyız.”

Elon Musk üzere Yapay zeka alanında öncü isimler bir müddetliğine gelişim çalışmalarının durdurulması davetinde bulunuyor. Avrupa Birliği üzere kurumlar halihazırda Yapay zeka araştırmalarını yasal olarak düzenleyen bir mevzuat üzerinde çalışıyor. ABD’de kısa müddet içerisinde bu istikamette bir adım atacak. var durumda ise düzenleyici kurumlar Yapay zekanın gelişimine ayak uydurmakta zorlanıyor. Bu gecikmeler ise etik unsurların görmezden gelinmesine neden oluyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir