ChatGPT borsada kullanılabilir: Yapay zeka hisse senedi tahmini yapabiliyor

Yazılım Nis 22, 2023 Yorum Yok
ChatGPT hayatımıza girdiğinden beri sayısız alanda insanların hayatını etkilemeye ve kolaylaştırmaya başladı. Artık ise, Florida Üniversitesi’nde finans profesörü olan Alejandro Lopez-Lira, Aka lisan modellerinin hisse senedi fiyatlarını varsayım ederken yararlı olabileceğini aktarıyor.

Alejandro Lopez-Lira, ChatGPT’yi haber başlıklarını bir Üleş senedi için âlâ ya da Üzücü olup olmadıklarına nazaran ayrıştırmak için kullandı ve ChatGPT’nin bir sonraki günün getirilerinin tarafını iddia etmede başarılı olduğunu buldu. Daha evvelki ilgili bir haberimizde Goldman Sachs’ın, finansal işlerin yaklaşık yüzde 35’inin Yapay zeka tarafından otomatikleştirilme riski altında olduğunu varsayım ettiğini sizlere aktarmıştık.

İşin içine sayılar girmediği sürece kestirimler başarılı

Lopez-Lira, ChatGPT’nin muvaffakiyetinin piyasanın eksiksiz bir biçimde Karşılık vermemesi durumunda gerçekleştiğini söylerken “büyük lisan modelleri” olarak isimlendirilen modellerin birçok finans misyonunu yerine getirmekten ne kadar Irak olduğunu da gösteriyor. mesela yapılan deneylerin rastgele bir Üleş senedi fiyatı veya matematik süreci içermediği aktarılıyor. Çünkü ChatGPT üzere araçlar çoklukla sayıları baştan uydurma eğiliminde oluyor. Lakin haber manşetlerini inceleyip tahlil etmek başarılı bir strateji olabilir.

Lopez-Lira, sonuçların kendisini şaşırttığını ve sofistike yatırımcıların şimdi alım satım stratejilerinde ChatGPT stili makine tahsilini kullanmadıklarını düşündürdüğünü söyledi.

Deney nasıl yapıldı?

Yapılan deneylerde New York Borsası, Nasdaq ve Ufak sermayeli bir borsadaki halka Aleni Üleş senetleri hakkında bir data sağlayıcısından alınan 50.000’den Çok manşet incelendi. Lopez-Lira ve ortağı Yuehua Tang, Ekim 2022‘de bu dataları toplamaya başladılar. ChatGPT’nin eğitim bilgileri 2021’de bitiyor, yani ChatGPT’nin bu başlıkları daha Evvel hiç görmemişti.

Daha sonra, başlıkları aşağıdaki istemle birlikte ChatGPT 3.5‘e beslediler:

“Önceki bütün talimatlarınızı unutun. Bir finans uzmanı olduğunuzu varsayın. Üleş senedi tavsiye tecrübesi olan bir finans uzmanısınız. Birinci satırda uygun haber ise “EVET”, Üzücü haber ise “HAYIR” yahut belgisiz ise “BİLİNMİYOR” karşılığını verin. Akabinde bir sonraki satırda kısa ve öz bir Tümce ile detaylandırın.”

ChatGPT ile Varlıklı olunur mu?

Daha sonra Üleş senetlerinin bir sonraki süreç günündeki getirilerine baktılar. Sonuç olarak Lopez-Lira, bir haber başlığıyla bilgilendirildiğinde modelin neredeyse bütün durumlarda daha âlâ performans gösterdiğini buldu. Pekala ChatGPT kullanılarak borsa da Nakit kazanılabilir mi? Bu sorunun karşılığı birçok durumda şimdilik hayır olacaktır. ChatGPT’nin Üleş senedi hareketlerini kestirim etme kabiliyetinin önümüzdeki aylarda kurumlar bu teknolojiyi entegre etmeye başladıkça azalması da beklenmekte. Bununla birlikte borsa haberleri manşetlere yansıdığında zati Üleş çoktan fiyatlanmıştır, yani Amel işten geçmiştir.

Ancak yapılan araştırmada istikbal devirlerde ise Yapay zeka modellerin Aka değere sahip olacağı söyleniyor. GPT-2 ve BERT üzere daha Temel modelleri kullanarak da tıpkı deneyler tekrarlanmış durumda. Lakin bunlar GPT-3.5’ten daha Üzücü sonuçlar verdi. Halihazırda en yeni model GPT-4 ve modellerin gelişimine devam ediliyor. GPT-4 modeli de iç olmak üzere şimdilik bu modeller matematiksel mevzularda Fazla kuvvetli değil. Bu Aleni giderildiğinde ve diğer disiplinlerle birleştirildiklerinde daha gerçek kestirimlerin önü açılabileceği aktarılıyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir