Birleşmiş Milletler: Depremin Türkiye’ye maliyeti 100 milyar doları aşacak

Genel Mar 07, 2023 Yorum Yok
Birleşmiş Milletler, Dünya Bankası ve Avrupa Birliği’nin datalarından elde edilen bilgiler ışığında yapılan hesaplamalar sonucunda, bundan bir ay Evvel Türkiye’nin doğusunda yaşanan iki Aka sarsıntının maddi maliyeti ortaya kondu.

Depremin Türkiye’ye maliyeti 100 milyar dolardan fazla

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı sorumlusu Louisa Vinton, Gaziantep’de görüntü konferans aracılığıyla yaptığı açıklamada, “Bugüne kadar yapılan hesaplamalara nazaran hükümetin yansıttığı ve milletlerarası ortakların onayladığı hasar 100 milyar doları açıkça aşacakdedi.

6 Şubat’ta yaşanan sarsıntılar sonrasında nihayet bilgilere nazaran Türkiye’nin can kaybı 46 bini aşmış durumda. BM Kalkınma Programı kapsamında önümüzdeki hafta Aka bir bağış konferansının yapılması planlanıyor. 16 Mart’ta Belçika‘nın Brüksel kentinde depremzedeler için düzenlenecek olan aktiflikte memleketler arası topluluktan bağış toplanacağı bildiriliyor.

Vinton, düzenlenecek olan bu Faaliyet kapsamında açıklanan 100 milyar dolarlık maliyetin Temel alınacağının altını çiziyor. Hatırlanacağı üzere Dünya Bankası daha Evvel Türkiye’nin ziyanını yaklaşık 34,2 milyar dolar olarak iddia etmişti. Görünüşe nazaran temel maliyet bunun birkaç sert boyutunda.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir