Binalar için devrim: Dünyanın ilk paylaşımlı güneş paneli sistemi geliştirildi

Genel Şub 20, 2023 Yorum Yok
Yenilenebilir güce geçiş hızlanmaya devam ediyor. Hem devletler hem de ferdi, elektrik muhtaçlığını pak güç kaynaklarından elde etmeye çalışıyor. Bu bağlamda Galler’deki bir Hane bloğu, bütün daireleri birebir çatı panellerine bağlayarak dünyada bir birincisi gerçekleştirdi. bütün daireler, Biricik bir güneş gücü sitemi ile donatılırken geliştirilen yeni SolShare sistemi binalarda bir yeşil güç ihtilali yaratabilir.

Tüm yapı Biricik bir güneş paneli sistemine bağlı

Geleneksel çatı güneş paneli sistemleri her dair için başka ayrı suram gerektiriyor. Bu durum hem yapı hem de ferdi manada ekstra maliyet demek. Avustralyalı Müstahsil Allume Energy tarafından geliştirilen SolShare modeli ise binadaki tüm daireleri Biricik bir çatı güneş paneline bağlıyor ve ek suram maliyetlerinden kurtarıyor.

SolShare sistemi her dairenin (24 adet daire var) elektrik gereksiniminin yüzde 75’ini karşılayabilecek düzeyde. Yapılan testlere ve hesaplamalara nazaran SolShare ile her daire yıllık elektrik faturasında yüzde 50 ya da 438 ila 595 euro ortasında tasarruf sağlayabilir.

Galler İklim Değişikliği Bakanı Julie James, “Maliyetlerin arttığı bir vakitte, konutların güç verimliliğini artırmak sadece iklim kriziyle başa çıkmamıza Yardımcı olmakla kalmayacak, tıpkı vakitte ailelerin karşılaştığı Ömür maliyeti krizinde de Yardımcı olacaktır” tabirlerini kullanarak sistemin ehemmiyetini vurguluyor.

Şirket, donanımdan tasarruf etmenin yanı Dizi SolShare’in güneş gücü kullanımını yüzde 25’ten Çok artırdığını söylüyor. Yeni sistem, var tedarik ve ölçüm altyapısında rastgele bir değişiklik gerektirmediğinden hem yeni inşaatlarda hem de var binalarda kullanılabiliyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir