Açık deniz rüzgar çiftliklerinde ağırlık rekoru kırıldı

Genel Şub 20, 2023 Yorum Yok
ABD‘deki birinci ticari Aleni deniz rüzgar çiftliği olacak olan Vineyard Wind 1 Aleni deniz rüzgar projesi ilerlemeye devam ediyor. Buradaki santraller için üretim yapan Alman EEW Special Pipe Constructions (EEW ​​SPC) ise şimdiye kadarki en ağır monopili üretti.

4 tayyare ağırlığında

Alman monopil üreticisi EEW ​​SPC, ABD’nin Vineyard Wind 1 Aleni deniz rüzgar çiftliği için tam 1.895 tonluk çelik direk üretti. Deniz yatağına çakılan çelik borular olan monopiller, rüzgar türbinlerinin öteki kısımlarının taşıyıcısı oluyor. EEW SPC’nin üreteceği her bir çelik borunun çapı 9,6 metre olurken uzunluğu ise 85 metre olacak.

Perspektif için: Bir Boeing 747-8 uçağı yakıt, kargo ve yolcularla tam olarak yüklendiğinde tartısı 447 ton oluyor. Münasebetiyle EEW SPC’nin ürettiği çelik boru, tam yüklü 4 adet Boeing 747-8 yükünde diyebiliriz.

Öte yandan ABD’nin Vineyard Wind 1 çiftliği 3,5 milyar dolara mâl olacak. Haliade-X türbinleriyle desteklenecek olan çiftliği tam kapasiteye ulaştığında 800 MW’lık bir güç üretimi gerçekleştirecek. Bu sayede Massachusetts’teki 400.000’den fazla mesken ve işyeri için pak gücün üretilmesi ve karbon emisyonlarını yılda 1,6 milyon tonun üzerinde azaltılması sağlanacak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir