Bilim insanları düşünceyi görüntüye dönüştüren yapay zekâ oluşturdu

Yazılım Mar 08, 2023 Yorum Yok
Ya bir Yapay zeka Düş gücünüzü yorumlayıp zihninizdeki manzaraları gerçeğe dönüştürebilseydi? Bu kulağa bir siberpunk öyküsü üzere gelse de ilim insanları, yapılan yeni bir çalışmada tam olarak bunu başardı. Araştırmacılar, beyin aktivitelerinden yüksek çözünürlüklü ve doğru görüntüler oluşturabileceklerini keşfettiler.

Geçtiğimiz Aralık ayında yayınlanan bir makalede belirtildiği üzere, şu sıralar hayli tanınan olan Yapay zeka manzara oluşturma aracı Stable Diffusion ile Bir arada beyin aktivitesinden (fMRI sinyalleri) yüksek çözünürlüklü ve epeyce hakikat imgeler oluşturuldu. Çalışmanın müellifleri, evvelki çalışmalardan farklı olarak, bu manzaraları oluşturmak için Yapay zeka modellerini eğitmeye yahut ince ayar yapmaya gereksinim duymadıklarını da belirtiyor.

Bu çalışmanın difüzyon modellerinin İç süreçlerine bir nazar olduğunu belirten araştırmacılar çalışmanın, modelin biyolojik bir perspektiften nicel bir yorumunu sağlayan birinci çalışma olduğunu belirttiler. Örneğin, araştırmacıların oluşturduğu ve beyindeki uyaranlar ile gürültü düzeyleri ortasındaki korelasyonu gösteren bir diyagram oluşturuldu. Uyaranlar ne kadar yüksek düzeydeyse, gürültü düzeyi de o kadar yüksek olmakta. Buna bağlı olarak ise imaj de o birebir biçimde daha yüksek çözünürlüklü bir Vaziyet alıyor.
Bir Öbür diyagramda araştırmacılar beyindeki farklı hudut ağlarının devreye girmesini ve bir manzarayı yine oluşturmak için gürültüyü nasıl gidereceğini dahi gösteriyor. Üretken Yapay zekanın ilerlemesiyle birlikte, giderek daha Çok araştırmacı Yapay zeka modellerinin insan beyniyle nasıl çalışabileceğini test ediyor. Bu çalışma ise daha Fazla bir ön araştırma üzere düşünülebilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir