Bilim insanları Dünya’ya dönük süper kütleli bir kara delik keşfetti

Genel Mar 27, 2023 Yorum Yok
kara delikler tahminen de kozmosun en gizemli ve en Fazla merak uyandıran cisimlerinden biri olmaya devam ediyor. Bu bağlamda kozmostaki en parlak ışıkların da artık muhteşem kütleli kara deliklerden geldiğini biliyoruz. Artık ilim insanları, yönü güneş sistemimize dönük süper kütleli bir kara delik keşfetti.

Dünya’dan yaklaşık 657 milyon Fer yılı uzaklıkta

Günümüzde kara delikler süper-kütleli yahut dev kara delikler (supermassive black holes) olarak biliniyor. Ekseriyetle galaksilerin merkezinde konumlanan dev kara deliklerin kütleleri de milyonlarca hatta kimi milyarlarca Güneş kütlesine ulaşabiliyor.

21 Mart tarihli araştırma raporunda Royal Astronomical Society, ”PBC J2333.9-2343” galaksisinin süper kütleli bir kara delik olarak yine sınıflandırıldığını ve şu anda güneş sistemimizle karşı karşıya olduğunu açıkladı. Dünya’dan yaklaşık 657 milyon Fer yılı uzaklıkta olan PBC J2333.9-2343,başlangıçta bir radyo galaksisi olarak sınıflandırılmıştı.

Society’deki araştırmacılar galaksinin 4 milyon Fer yılı genişliğinde olduğunu söylüyor. Yani Samanyolu’nun yaklaşık 40 sert büyüklüğünde diyebiliriz. Araştırmanın gerisindeki isimlerden Dr. Lorena Hernández-García ise, ”Tuhaf özellikler gösterdiği için bu galaksiyi incelemeye başladık. Hipotezimiz, üstün kütleli kara deliğin tarafını değiştirdiğiydi ve bu fikri doğrulamak için Fazla sayıda rasat yapmamız gerekiyordu.” dedi.

Ayrıca García, ”Çekirdeğin artık lobları beslemediğini görmemiz onların Fazla İhtiyar olduğu manasına geliyor. Bunlar geçmiş aktivitenin kalıntılarıdır, Halbuki çekirdeğe daha yakın olan yapılar daha genç ve etkin kara delikleri temsil eder” kelamlarını ekledi.

Neden taraf değiştirdiği bilinmiyor

Araştırmacılar, şimdi kara deliğin neden taraf değiştirdiğinden emin değiller. Lakin kimi bireyler PBC J2333.9-2343’ün Öbür bir galaksiyle çarpışarak taraf değiştirdiğine inanıyor. Bu bağlamda merkezi Dünya’ya dönen kara deliğin galaksimizi nasıl etkileyeceği de bilinmeyen. Ayrıyeten kara Delikler dışında Dünya’nın karşı karşıya olduğu Öbür tehditler de bulunuyor.

Nitekim yeni keşfedilen 2023 DZ2 adlı bir asteroit, 25 Mart Cumartesi günü gezegenimizi güvenli bir biçimde geride bıraktı. Bunun haricinde Dünya’ya yaklaşmakta olan Öbür asteroitlerin de bulunduğunu hatırlatalım.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir