Driver İndirin | Ücretsiz Driver İndir

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Bilgisayar satışları tatil döneminde de çakıldı, Lenovo zirveye oturdu

Bilgisayar satışları tatil döneminde de çakıldı, Lenovo zirveye oturdu

admin admin -
17 0
International Veri Corporation’ın en nihayet pazar raporunda da görüldüğü üzere, bilgisayar pazarındaki Covid-19 salgın patlaması sona erdi. Geçtiğimiz yılın nihayet çeyreğinde satışlar bir evvelki yıla nazaran önemli ölçüde düştü. Toparlanmanın ise 2024’te olması bekleniyor.

Geleneksel bilgisayarların global sevkiyatı, 2022’nin dördüncü çeyreğinde bir evvelki yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 28,1 düşerek 67,2 milyon ünite düzeyini gördü. Intel’in ağır tedarik kasveti çektiği 2018’in nihayet çeyreği ile benzeri bir satış sayısı denilebilir.

4. çeyrekte 15,5 milyon bilgisayar satışıyla Lenovo başı çekti. Onu 13,2 milyon adetle HP ve 10,8 milyon adet ile Dell izledi. Apple ise tıpkı devirde 7,5 milyon Mac satışı gerçekleştirdi. Bu firmaların hepsi ilgili nihayet çeyrekte negatif büyüme yaşadı. Tüm Yıl boyunca Yekün bilgisayar satışı ise 292,3 milyon adet oldu. Temelinde bu ölçü salgın öncesi devrin epey üzerinde lakin 2021’e göre yüzde 16’lık düşüş Laf konusu. Yine de kullanıcıların görece yeni bir bilgisayarı Mevcut ve berbatlaşan global iktisat insanları daha muhafazakar hale getiriyor ve ellerindekileri muhafaza eğilimine sokuyor.
Talebi artırmak için perakendeciler nihayet çeyrekte indirimlere yöneldi. Birkaç kanalda satışlar artsa da genele yayılma Laf konusu olmadı. IDC Araştırma Müdürü Jitesh Ubrani, eforlara Karşın envanter idaresinin önümüzdeki çeyreklerde Kıymetli bir bahis olmaya devam edeceğini belirtiyor. Öte yandan toparlanma belirtilerinin 2023’ün sonlarında genel yükselişin ise 2024 yılında olması bekleniyor. Microsoft’un Windows 7 ve Windows 8 dayanağını sonlandırması süreci hızlandırabilir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir