Bazı Vivo cihazlar Almanya’da yasaklandı: İşte nedeni

Genel Nis 22, 2023 Yorum Yok
Bilindiği üzere 5G ve 4G gibi telekomünikasyon teknolojileri konusunda Nokia’nin Fazla sayıda patenti bulunuyor. Bu bağlamda teknoloji devleri tarafından yapılan mutabakatlar, markaları karşı karşıya getirebiliyor. Artık de akıllı telefon pazarının önde gelen isimlerinden Vivo, Nokia devam eden bir patent uyuşmazlığı sonucunda Almanya satışlarına Ara verebilir. Bugün sonuçlanan davada Mannheim Bölge Mahkemesi, Nokia’nın lehine karar verdi.

Vivo, Almanya’da satışları durdurdu

Bildirilenlere nazaran iki şirket ortasında bir müddettir devam eden ve bugün itibariyle sonuçlanan dava, Nokia’nın 4G standard-essential patenti (SEP) ile ilgili. Hatırlayacak olursak Nokia, daha önce aynı patentler nedeniyle Oppo ve OnePlus’a dava açmıştı. Münasebetiyle her iki marka, Almanya satışlarına Ara verdi. Bu noktada Vivo’nun da Almanya pazarından çıktığını görebiliriz.

Yapılan açıklamada Vivo, ”Nokia ile karşılıklı lisansların yenilenmesi konusunda görüştük fakat şu anne kadar bir muahedeye varamadık. Nokia’nın “FRAND” (adil, makul ve ayrımcı olmayan) şartlarla lisans Eda yükümlülüğünü şimdi yerine getirmediğine inanıyoruz.” kelamlarını lisana getirdi. Buna ek olarak etkilenen aygıtların satışını ve pazarlamasını durduracağını doğrulayan dev üretici, mahkeme kararına itiraz etmeye hazırlanıyor.

Bildirilenlere nazaran kullanıcılar, Almanya’daki resmi kanallar ve üçüncü taraf satıcılar aracılığıyla vivo eserlerini satın almaya devam edebilecek. Ayrıyeten Vivo, Alman pazarına yönelik uzun vadeli taahhüdünün değişmediğini ve müşterilerinin gelecekte hizmetlerine güvenebileceğini garanti etti.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir