Bayraktar Akıncı, İHA-230 füzesini ateşledi! 140 kilometreden hedef başarıyla vuruldu

Genel Nis 01, 2023 Yorum Yok
Baykar Teknoloji tarafından yapılan açıklamaya nazaran Bayraktar AKINCI TİHA yeni bir testte kullanıldı. ROKETSAN tarafından geliştirilen İHA-230 süpersonik füzesinin atış imgelerini ve icra edilen misyonu paylaşan Baykar’ın görüntüsünde AKINCI’nın amacı tam isabetle vurduğu belirtiliyor.

Hedef tam isabetle vuruldu

ROKETSAN tarafından geliştirilen Türkiye’nin birinci havadan karaya süpersonik füzesi olan İHA-230 füzesi, 31 Mart günü gerçekleştirilen test atışında geçer not aldı. Tekirdağ’ın Çorlu ilçesindeki AKINCI Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nden havalanan Bayraktar AKINCI, bu değerli yük ile uçuşa geçti ve amaç Sinop Atış Alanı gerçek ilerledi. Ateşlenen İHA-230 Füzesi, Karadeniz üzerinde 140 kilometre aralıktaki noktayı tam isabetle vurdu.

Test atışı kapsamında Bayraktar AKINCI TİHA, maksadı süpersonik roket ile bir Sefer daha vurdu. ROKETSAN İHA-230 füzesi, kendi itki gücüne sahip olduğu için ateşlendiği pozisyondan Müstakil kilometrelerce ötedeki gayesi vurabiliyor. Bu da AKINCI TİHA’nın tesir alanını ve caydırıcılığını artırıyor.

Baykar’a nazaran bugüne kadar gerçekleştirilen bütün projeler öz kaynak yatırımları ve Ar-Ge sonucunda ortaya çıktı. Geçtiğimiz yılığı yüzde 99,3 İhracat oranıyla başkan olarak kapatan Baykar, toplamda 1.18 milyar dolarlık İhracat gerçekleştirdi. 2022 yılını 1.4 milyar dolar ciro ile kapatan Baykar, 2023 yılına süratli bir giriş yaparak Kuveyt’e 370 milyon dolarlık Bayraktar TB2 satışı gerçekleştirmişti. Halihazırda Bayraktar TB2 SİHA, 28 ülkeye, AKINCI TİHA için ise 6 ülke ihraç edilmiş durumda.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir