Avrupa’nın kritik roketinin ilk fırlatma tarihi açıklandı

Genel May 15, 2023 Yorum Yok
Avrupa’nın uzaydaki gayeleri için epeyce Değerli olan Ariane 6 roketinden olası fırlatma bilgisi Son verildi. ArianeGroup’un yeni jenerasyon Ariane 6 roketinin kilit tedarikçilerinden biri, fırlatma sisteminin bu Yıl uçuşa geçmeyeceğini doğrulamış görünüyor. Hasebiyle Ariane 6’nın fırlatılması için muhtemelen biraz daha beklememiz gerekecek.

Kritik Füze için amaç 2024

Alman havacılık ve Uzay şirketi OHB‘nin yöneticileri, 10 Mayıs’ta yapılan bir çıkar daveti sırasında, roketin uzun müddettir ertelenen birinci fırlatışını 2024 yılının birinci aylarında gerçekleştireceğini öngördü. Bu ortada Ariane 6, kısa bir müddet Evvel Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) Jüpiter JUICE misyonunu fırlatan ArianeGroup’un Ariane 5 roketinin halefi olacak.

Geçtiğimiz Yıl ESA, 2020 yılı için planlanan Ariane 6’nın birinci fırlatılışının 2023 yılının dördüncü çeyreğinde gerçekleşmesini beklediğini duyurmuştu. Artık, Füze için kesim sağlayan üçüncü bir taraftan bu Vakit çizelgesine ait kritik bir güncelleme geldi. OHB CEO’su Marco Fuchs, şirketin birinci çeyrek mali sonuçlarıyla ilgili bir sunum sırasında, “Ariane 6 şimdi fırlatılmadı, fakat önümüzdeki yılın başlarında fırlatılacağını umuyoruz” dedi.

Fuchs görüşme sırasında ayrıca “Ariane 6’nın birinci fırlatılışını önümüzdeki yılın başlarında göreceğimizden giderek daha Çok emin oluyoruz. Bence birinci fırlatmaya bir Yıl kaldı ve bu ruhsal olarak Fazla kıymetli.” sözlerini kullandı.

Avrupa yarışta geride kalıyor

Ariane 6’nın fırlatılmasında yaşanan gecikmeler, Uzay sanayisinde inovasyon Laf konusu olduğunda Avrupa’nın açıkça geride kaldığı görülüyor. Ariane 6, fırlatma maliyetlerini düşürmek için tasarlanmış olsa da, SpaceX‘in büsbütün yine kullanılabilir Starship fırlatma sisteminin bilakis, harcanabilir bir Füze olacak. Yani fırlatıldıktan sonra Ariane 6, tekrardan Dünya’ya Geri dönmeyecek.

Sadece uzay, Ay ve Mars faaliyetleri için değil birebir vakitte Ariane 6’nın Starlink rakibi bir uydutakımyıldızı projesinde de kullanılması hedefleniyor. AB’nin IRIS² olarak isimlendirdiği uydudan internet projesinin 2027 yılına kadar tam kapasiteye ulaşması planlanıyor. Ariane 6’nın daha birinci uçuşunu yapmadığı düşünüldüğünde AB’nin bu projesinde de gecikmeler olacağı aşikar.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir