Foxconn gaza bastı: Apple Hindistan tesisine dev yatırım

Genel May 15, 2023 Yorum Yok
ABD ambargoları ve Çin’de yaşanan kısıtlamalar nedeniyle Apple iç olmak üzere birçok Müstahsil odağını Hindistan pazarına çevirmiş durumda. Bu bağlamda Foxconn ve üretim ortakları ile görüşmelere başlayan Apple, Hindistan’ın üretimdeki yükünü artırmayı planlıyor. Artık önde gelen bir Apple tedarikçilerinden Foxconn, Hindistan’da kurulan Apple tesisi için önemli bir yatırıma imza attı. 

Foxconn’dan Apple tesisine dev yatırım

Bilmeyenler için Foxconn, Hindistan’ın Telangana eyaletinde inşa edilen üretim tesisi için çalışmalarını sürdürüyor. Kısa müddet yapılan açıklamada ise Telangana’nın BT bakanı, Foxconn’un bölgeye 500 milyon dolarlık yatırım yapacağını açıkladı. Yeni yatırımın, 25.000 direkt Amel fırsatı yaratması beklendiğinden, Temel atma merasimi bölge için yeni bir devrin başlangıcına işaret ediyor diyebiliriz.

Yeni haberin, Apple’ın Karnataka eyaletinde kendi üretim tesisini kurma planları ile eş vakitli olduğunu belirtelim. Bildirilenlere nazaran bu yatırım, ülkenin üretim kapasitesini artıracak ve teknoloji dalına daha Çok yatırım çekecek. Yerel olarak iPhone üretmeyi planlayan tesisin yaklaşık 100.000 Amel yaratması bekleniyor.

Apple’ın Karnataka’da bir üretim tesisi kurma kararı, şirketin Hindistan pazarına yönelik uzun vadeli planlarını gözler önüne seriyor. Bilmeyenler için iPhone 13, 2022’nin nihayet çeyreğinde Hindistan’da en Fazla satan telefon oldu. Bu bağlamda Foxconn’un çalışmaları ivme kazanmış üzere görünüyor. 

Nitekim yakın vakitli raporlar, 2027 yılına kadar üretilen her iPhone modelinden birinin Hindistan’dan geleceğini söylüyor. Bu durum bizlere yüzde 50’lik bir düzeye çıkılacağını gösteriyor diyebilriiz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir