Avrupa Birliği’nin Yapay Zeka Yasası netleşiyor

Yazılım Nis 28, 2023 Yorum Yok
Üretken Yapay zeka araçları konusunda OpenAI’ın ChatGPT ile başlattığı yarış bütün teknoloji dünyasına sirayet etmiş durumda. Firmalar devasa data kümeleri ile modellerini eğitmeye devam ediyorken Avrupa Birliği ilgili yasal düzenlemeler üzerinde çalışıyor. AB halihazırda bir ön taslak hazırlamış durumda. Bu kurallara nazaran şirketler Yapay zeka sistemlerini geliştirmek için kullanılan telif hakkıyla korunan gereçleri açıklamak zorunda kalacak.

AB Yapay Zeka Yasası şekilleniyor

Avrupa Komisyonu, OpenAI’nin Yapay zeka dayanaklı sohbet robotu ChatGPT’nin piyasaya sürülmesinin akabinde yatırım ve popülerlik patlaması yaşayan yeni Yapay zeka teknolojisini düzenlemek için yaklaşık iki Yıl Evvel Yapay Zeka Yasası‘nı hazırlamaya başladı. Avrupa Parlamentosu üyeleri, taslağı bir sonraki kademe olan ve AB milletvekilleri ile Üye devletlerin tasarının kesin detaylarını belirleyecekleri üçlü görüşmeye taşımayı kabul etti.

Yaklaşan Yapay Zeka Yasası’na nazaran Yapay zeka araçları risk seviyelerine nazaran sınıflandırılacak. telaş duyulan alanlar arasında biyometrik nezaret, yanlış bilgi yayma yahut ayrımcı lisan kullanımı gibi şeyler olacak. AB, yüksek risk içeren araçları en azından şimdilik göründüğü kadarıyla yasaklamayı düşünmüyor lakin bunları kullananların operasyonlarında nihayet derece şeffaf olmaları gerekecek.

ChatGPT yahut manzara oluşturucu Midjourney gibi üretken Yapay zeka araçlarını kullanan şirketler, sistemlerini geliştirmek için kullanılan telif hakkıyla korunan gereçleri de açıklamak zorunda kalacak. Bu kuralın nihayet iki hafta içinde hazırlanıp eklendiği belirtiliyor. Aktarılanlara nazaran, birtakım komite üyeleri başlangıçta üretken Yapay zeka modellerini eğitmek için telif hakkıyla korunan malzemelerin kullanılmasını büsbütün yasaklamayı önerdi, fakat şeffaflık gerekliliği lehine bundan vazgeçildi.Yapay Zeka Yasası, görüşmeler sürecinde muhtemelen yeni kurallar ile nihayet haline evrilecektir.

Avrupa istikrar kurmaya çalışıyor

Avrupa Parlamentosu Milletvekili Svenja Hahn’a nazaran Yapay Zeka Yasası, ne çok kurallar ile gelişimi yavaşlatacak ne de çok nezaret uygulayacak. Bunun yerine vatandaşların haklarının korunması ve tıpkı vakitte inovasyonun teşvik edilmesi hedeflenecek. Uzmanlar AB’nin hazırladığı Yapay zeka düzenlemelerini öncü olarak görüyor.

Microsoft’un 10 milyar dolardan Çok yatırım yaptığı OpenAI, geçen yılın sonlarında ChatGPT’yi tanıttığında dünya çapında şaşkınlık ve korku yarattı. Sohbet robotu, birkaç hafta içinde aylık 100 milyon faal kullanıcıya ulaşarak tarihin en süratli büyüyen tüketici uygulaması oldu. Teknoloji şirketleri ortasında Yapay zeka eserlerini pazara sunma konusunda başlayan yarış, birtakım bölümleri endişelendirdi. Elon Musk bu Cin sistemlerin geliştirilmesinin altı ay mühletle durdurulması teklifini destekledi. Musk bu talebinden sonra OpenAI’a rakip olmak için kendi teşebbüsünü başlatmayı planladığını duyurdu. Bunun manası Yapay zeka yarışı karşı olanlar da iç olmak üzere her kesimde kızışmaya devam edecek.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir