Driver İndirin | Ücretsiz Driver İndir

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Avrupa Birliği, uçaklarda 5G üzerinden aramalara izin verecek

Avrupa Birliği, uçaklarda 5G üzerinden aramalara izin verecek

admin admin -
16 0
Avrupa Komisyonu, uçuşlarda aramalara müsaade vermeye hazırlanıyor. 5G irtibat teknolojilerinin kıtada yaygınlaşması ile Avrupa Birliği; uçuşlarda arama, iletileşme ve internet kullanımına izin verecek.

Mobil spektrumunun bir kısmı uçuşlardaki irtibatlara ayrılacak

AB Komite üyesi Thierry Breton, “Süper süratli, yüksek kapasiteli temasın sunduğu imkanlar Laf konusu olduğunda sema artık bir Hudut değil” diyerek yakında uçuşlarda taşınabilir ilişkilerin kullanılabileceğini duyurdu. Avrupa Birliği, daha Evvel de uçuşlarda telefon kullanımını kolaylaştırmak için adımlar atmıştı fakat 2022’de hala uçuşlarda sırf Bluetooth ve Wi-Fi temaslarına müsaade veriliyor. Fakat yeni kurallar ile hem 5G bağlantısının hem de evvelki nesil taşınabilir bağlantıların spektrumunda Özel bir Meydan uçuşlara ayrılacak ve böylelikle uçuşlarda arama, iletileşme ve internet kullanımı mümkün olacak.

The Telegraph’a konuşan Milletlerarası Hava Nakliyatı Birliği, tayyare içi 5G kontağının kokpit temaslarından farklı frekans kullandığını ve bu nedenle bu durumun rastgele bir Emniyet sorunu yaşatmayacağını belirtti. Yeni standartlara nazaran tayyare içi 5G için taşınabilir aygıtlar 5GHz spektrumunda çalışacakken uçakların kendi bağlantıları 4.2-4.4 GHz aralığında gerçekleşecek. 

Ne Vakit kullanıma sunulacağı bilinmiyor

Uçuş içi 5G irtibatları için uçaklarda özel bir baz istasyonu ekipmanına yer verilecek ve uçaktaki aygıtlar bu baz istasyonuna bağlanacak. Uçaktaki baz istasyonu da uydu irtibatı ile standart baz istasyonlarına bağlanacak ve böylelikle uçuşlarda taşınabilir ilişkiler Mümkün olacak. Avrupa Komisyonu’nun yeni standartları birçok kişiyi Mesut edecek olsa da bu standartın ne Vakit kullanıma sunulacağı bilinmiyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir