YouTube’da onbinlerce kişi Dünya Kupası diye FIFA 23 maçı izledi: Kanal sahibi para kazandı

Genel Oca 10, 2023 Yorum Yok
Görüntü oyunların neredeyse gerçeklikten ayırt edilemez hale geldiği bir noktaya ulaştık. O denli ki 23 Kasım‘da bunu ispatlayan bir durum yaşandı. Dünya Kupası’nın üçüncü gününde Almanya ve Japonya karşı karşıya gelecekti. Vietnamlılar maçı internetten izlemek istediler ve yaptıkları aramalar kendilerini bir YouTube yayınına götürdü. Lakin bir Sorun vardı: maç FIFA 23‘te oynanıyordu.

Görünüşe bakılırsa kullanıcılar ortadaki farkı anlamadı bile, çünkü anlık 40 bin kişi gerçek bir futbol maçı izlediklerini düşünerek yayını takip etti. Kanal sahibi yalnızca botların futbol maçını yayınlamakla kalmadı, tıpkı vakitte ayarlarda oyunu Değerli ölçüde yavaşlattı ve en uzun devre süresini seçti. Bu da birçok izleyicinin gerçek bir futbol maçı izlediğine inanmasına yol açtı.

Yüzlerce dolar bağış toplandı

Buna kim inanabilir diye düşünmeyin çünkü aldatmaca için kullanılan belirli teknikler var. Oyun olduğu aşikâr olmasın diye manzara biraz uzaktan çekiliyor. Ayrıyeten Özellikle taşınabilir aygıtlardan izleyenlerin birçoklarının yorumları okumaması işlerini kolaylaştırıyor. Her Dünya Kupası maçından Evvel başlığında “canlı” sözü geçen görüntüler yükleyip canlı içeriği Anlatım eden “kırmızı nokta” sembolü kullanarak izleyicileri kandırıyorlar.

Elbette ki bu aldatmacaya herkes kanmıyor. Birçok şahıs yorumlarda bunun yalnızca bir oyun olduğunu ve gerçek maç olmadığını yazdı. Lakin kanal sahibi çoktan amacına ulaşmış, hususa Irak şahısları kandırarak yüzlerce dolar bağış toplamıştı. Emsal bir duruma daha Evvel de askeri simülasyon oyunlarından alınan manzaraların gerçek savaş görüntüleri üzere yayınlanması ile de Şahit olmuştuk.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir