ASUS, yayınladığı BIOS ile Ryzen 7000 işlemcilerde yeni sorunlara neden oldu

Anakart Driverları, Donanım May 06, 2023 Yorum Yok
Geçtiğimiz haftalarda AMD Ryzen 7000X3D ve Ryzen 7000 işlemcilerde ortaya çıkan yanma sorunu yayınlanan şimdiki BIOS sürümleri ile çözülmüştü. Fakat görünüşe göre ASUS’un yayınladığı yeni BIOS güncellemesi daha farklı sıkıntılara neden oluyor.

ASUS’un BIOS güncellemesi problemlere neden oldu

AMD’nin anakart üreticilerin neredeyse tamamı yüklü olarak Ryzen 7000X3D serisinde çıkan sorunu çözen AGESA 1.0.0.6 tabanlı BIOS güncellemelerini dağıtmıştı. Ancak ASUS, AGESA 1.0.0.7 BIOS yazılımının BETA sürümünü kullanmaya karar verdi. ASUS’un yayınladığı AGESA 1.0.0.7 BIOS BETA sürümünde bellek Hız aşırtma ve uyumluluk gibi Çeşitli kusurların ve problemlerin olduğu bildirildi. Daha evvelki haberlerimizde de bahsettiğimiz üzere yanan Ryzen işlemcilerin çoğunluğu ASUS’un AM5 anakartlarında yaşanmıştı.

AMD bu sıkıntıların varlığını teyit etti ve şu anda bu meseleleri hafifletmesi beklenen daha yeni bir 1.0.0.9 Eser yazılımı üzerinde çalışıyor, lakin hepsinin düzeltileceğinin garantisi yok. var 1.0.0.7 Eser yazılımına dayalı BIOS sunmayı planlayan bütün kart satıcılarının şimdilik daha eski bir sürüme Geri dönmeleri tavsiye ediliyor. Bu tavsiyenin anne Ebeveyn muhatabı ise doğal olarak ASUS. Bu ortada var 1.0.0.6 tabanlı BIOS güncellemeleri yanma sıkıntısını çözüyor lakin AMD tarafından uygulanan ek termal denetimler ve dengelemelerden mahrum. İlerleyen haftalarda yeni sürümün yayınlanması bekleniyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir