ASUS, BIOS faciası hakkında açıklama yaptı: “Garanti kapsamında sayılacak”

Anakart Driverları, Donanım May 15, 2023 Yorum Yok
Birkaç gün Evvel sizlere aktardığımız haberimizde ASUS’un AM5 anakartlarına verdiği BIOS güncellemesi ve problemlerinden bahsetmiştik. ASUS, Tuhaf bir formda bu BIOS sürümünü yapan müşterilerini garanti kapsamının dışında sayabileceğini belirtiyordu. Artık ASUS tarafında bize yapılan resmi bir açıklamada hususa açıklık getirildi.

Konuyu takip edebilmeniz aşısından Çabucak alttaki haberimizi okumanızı tavsiye ederiz.

ASUS’un açıklaması

ASUS’un yapmış olduğu açıklamada BIOS indirme sayfaları üzerinde anakartların garanti kapsamında sayılmayabileceği tarafında böyle bir ibarenin artık bulunmadığı belirtildi. Firmadan gelen İzah şu halde:

“BIOS indirme sayfaları üzerinde artık bu halde bir ibare bulunmuyor ve anakartlar garanti kapsamında olacak. Bahsedildiği üzere ASUS, yeni BIOS güncellemeleri için yeni kurallar belirlemek üzere AMD ile Birlikte çalışıyor. Bu güncellemeler Gerekli epey yayınlanmaya devam edecektir. BIOS güncellemeleri, AMD’nin en nihayet kılavuzunu takip ederek Ryzen™ 7000 serisi işlemcileri AM5 anakartlarımızla kullanırken oluşabilecek mümkün hasarlarla ilgili telaşları gideriyor. Bu güncelleme, 1,3 V’ta SOC voltajına bir Hudut getiriyor.

Lütfen asus.com/support adresinden BIOS güncellemelerinin en nihayet sürümünü indirin. Anakartınızın bu sıkıntıdan etkilenmiş olabileceğinden endişeleniyorsanız yahut lütfen bölgenizdeki ASUS dayanak grubumuzla irtibata geçin. Bir Sıkıntı tespit edilirse, anne kartınız garantimiz kapsamında olacaktır.”

ASUS asıl noktayı Yeniden kaçırıyor

Açıkçası ASUS’un atmış olduğu bu adımı Olumlu karşıladığımızı belirtmek isteriz. Bununla Bir arada ASUS’un asıl sorunu Yeniden ıskaladığını görüyoruz. Evet, ASUS var BIOS sürüm 1410 güncellemesinin AMD’nin AGESA 1.0.0.7 kılavuzunu içerdiğini ve sıkıntılı voltaj bedellerini 1.3V ile sınırlandırdığını belirtiyor.

Ancak yapılan testlerde bu BIOS sürümünün düzgün çalışmadığı ve voltajların halen 1.41V gibi yüksek bedellere çıktığı görülüyor. Gamers Nexus tarafından yapılan birinci el testlerde ROG Crosshair X670E Extreme anakartına takılı Ryzen 7000 serisi işlemciye 1.41V’u aşan seviyelerde voltaj verildiği ve işlemcinin 200°C’yi aşan sıcaklıklara ulaşana kadar da anakartın sokete voltaj vermeye devam ettiği belirtiliyor. Bunun sonucunda da işlemci ve anakart kullanılamaz hale geldi.

Bu spesifik bir Problem olsa da rastgele bir kullanıcının bundan etkilenme mümkünlüğü bulunuyor. Yaşanan voltaj sorunu işlemcinin Hız aşırtılması veya belleklerin Hız aşırtılması durumunda açığa çıkıyor. Yani işlemcinizde bir değişiklik yapmasınız bile anakartta bulunan EXPO profillerini aktifleştirdiğinizde bu sorunu yaşamanız Laf konusu. EXPO Biricik tıkla bellekleri Hız aşırtmanıza yarıyor ve bütün teknoloji dünyası EXPO faal edildiğinde Ryzen 7000 işlemcilerinde Önemli performans artışı sağlandığını söylüyor.

Bu ortada ASUS dışında öbür anakart üreticileri de AMD’nin yayınladığı rehber ve 1.3V sınırlamasına sahip BIOS’ları yayınladı. öteki markaların 1.3V hududuna uyduğu raporlanıyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir